Filmy 2012: Co jste (možná) neviděli a musíte to dohnat

Filmy 2012

Nejočekávanější premiéry roku 2012

Rok 2012 byl nabitý filmovými premiérami, na které fanoušci po celém světě netrpělivě čekali. Jedním z nejočekávanějších snímků byl bezesporu sci-fi thriller Christophera Nolana "Temný rytíř povstal", který uzavřel trilogii o Batmanovi s Christianem Balem v hlavní roli. Film se stal kasovním trhákem a sklidil ovace kritiky i diváků. Další pecka, na kterou se stály fronty, byl první díl filmové adaptace knižní série "Hunger Games" s Jennifer Lawrence v roli Katniss Everdeen. Film si získal srdce teenagerů i dospělých a odstartoval tak další úspěšnou filmovou sérii. Zapomenout nesmíme ani na akční podívanou "Avengers", která svedla dohromady oblíbené superhrdiny z komiksového světa Marvelu. Film lámal divácké rekordy a potvrdil tak sílu marvelovského filmového univerza. Mezi další očekávané filmy roku 2012 patřily například bondovka "Skyfall" s Danielem Craigem, sci-fi drama "Prometheus" od Ridleyho Scotta nebo animovaný film "Rebelka" od studia Pixar.

Blockbustery, které zlomily rekordy

Rok 2012 byl ve světě filmu rokem plným velkých hitů a kasovních trháků. Diváci se hrnuli do kin na pokračování oblíbených sérií, komiksové adaptace i originální snímky. Mezi filmy, které v roce 2012 lámaly rekordy, patřil bezesporu snímek Avengers. Tento akční biják, ve kterém se spojili slavní superhrdinové od Marvelu, se stal celosvětovým fenoménem a vydělal přes 1,5 miliardy dolarů. Dalším kasovním trhákem roku 2012 byl film Temný rytíř povstal. Poslední díl batmanovské trilogie od režiséra Christophera Nolana si získal srdce diváků i kritiků a celosvětově utržil přes 1 miliardu dolarů. Mezi divácky nejúspěšnější filmy roku 2012 se zařadil i bondovka Skyfall s Danielem Craigem v hlavní roli. Agent 007 si i ve svém 23. dobrodružství udržel svůj šarm a akční scény braly dech. Skyfall se stal nejvýdělečnějším filmem o Jamesi Bondovi a celosvětově vydělal přes 1,1 miliardy dolarů.

Nezávislé filmy, jež uchvátily kritiky

Rok 2012 byl silným rokem pro nezávislou filmovou scénu, přinesl řadu snímků, které si získaly uznání kritiky i diváků. Mezi ně patřil například film "Bestie jižní divočiny", magický realistický příběh o šestileté holčičce Hushpuppy, která se snaží přežít v drsných podmínkách Louisiany. Film získal hlavní cenu na festivalu Sundance a byl nominován na čtyři Oscary, včetně ceny za nejlepší film.

Dalším pozoruhodným snímkem byl "Láska" Michaela Hanekeho, syrový a emotivní portrét stárnoucího páru, který se vyrovnává s těžkou nemocí. Film získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes a Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Za zmínku stojí i "Mistr" Paula Thomase Andersona, psychologické drama s Joaquinem Phoenixem a Philipem Seymourem Hoffmanem v hlavních rolích, které se zabývá tématy víry a manipulace.

filmy 2012

Tyto filmy, ačkoliv se lišily žánrem a stylem, spojovala odvaha tvůrců jít proti proudu a vyprávět originální příběhy s hloubkou a citem. Dokázaly, že i s omezeným rozpočtem lze natočit díla, která osloví široké publikum a zanechají v něm trvalý dojem.

České filmy roku 2012

Rok 2012 byl pro český film bohatý na různorodé snímky. Diváci si mohli vybrat z dramat, komedií, pohádek i dokumentů. Mezi nejdiskutovanější filmy roku patřil bezesporu "Ve stínu" režiséra Davida Ondříčka. Historický thriller, zasazený do 50. let, se stal diváckým hitem a získal i řadu cen, včetně Českého lva za nejlepší film.

Velký ohlas vzbudila i komedie "Líbáš jako ďábel" režiséra Jana Hřebejka. Příběh o setkání dvou bývalých milenců pobavil diváky i kritiky a stal se nejnavštěvovanějším českým filmem roku. Do třetice všeho dobrého, divácky úspěšný byl i rodinný film "Martin a Venuše" režiséra Jiřího Chlumského, který s humorem a nadhledem vypráví o radostech i strastech partnerského soužití.

Kromě těchto divácky nejúspěšnějších snímků se v roce 2012 objevila i řada dalších pozoruhodných filmů. Za zmínku stojí například drama "Odcházení" režiséra Václava Havla, dokument "Ztracený domov" režiséra Adama Olhy nebo pohádka "Čtyři slunce" režiséra Bohdana Slámy. Rok 2012 tak potvrdil, že český film je živý a má divákům co nabídnout.

Dokumenty, které změnily pohled na svět

Rok 2012 byl bohatý na filmy, které bavily, dojímaly i provokovaly. Málokdo ale tuší, že tento rok se zrodily i dokumenty, jež otřásly naším vnímáním světa. Zatímco kin diváci s napětím sledovali osudy hrdinů v Temném rytíři povstává nebo se smáli u komedie Diktátor, nenápadně se promítaly snímky, které měly sílu změnit náš pohled na ekologii, politiku i lidská práva.

Srovnání filmů z roku 2012
Název filmu Žánr Režisér
Avengers Akční, Dobrodružný, Sci-Fi Joss Whedon
Temný rytíř povstal Akční, Thriller Christopher Nolan

Dokument "Neviditelná válka" strhl pozornost k palčivému problému sexuálního násilí v americké armádě. Režisérka Kirby Dicková odhalila šokující statistiky a příběhy obětí, které se do té doby utápěly v tichu a nezájmu. Film vyvolal vlnu odporu a přinutil americkou vládu k přehodnocení přístupu k sexuálnímu obtěžování v armádě.

filmy 2012

Jiný dokument, "Hledání Sugar Mana", zase dokázal, že realita je mnohdy neuvěřitelnější než fikce. Film vypráví příběh Sixta Rodrígueze, zapomenutého amerického folkaře, který se stal nevědomky hudební ikonou v Jihoafrické republice. Dokument odhalil nejen fascinující osud hudebníka, ale také sílu hudby překonávat hranice a spojovat lidi napříč kontinenty.

Rok 2012 tak nebyl jen rokem velkých filmových trháků, ale i rokem dokumentů, které nám otevřely oči a ukázaly, že pravda je často mnohem silnější než fikce.

Nejlepší herecké výkony roku

Rok 2012 nám nadělil nejednu filmovou lahůdku a s nimi i plejádu skvělých hereckých výkonů, které si zaslouží naši pozornost. Ať už se jednalo o hollywoodské blockbustery, nezávislé dramata nebo evropské artové filmy, herci a herečky nám předvedli neuvěřitelnou škálu emocí a talentu.

Daniel Day-Lewis ve filmu Lincoln dokázal nemožné – ztělesnil legendárního amerického prezidenta s takovou grácií a hloubkou, že diváci zapomínali, že sledují hraný film. Jeho výkon byl po zásluze oceněn Oscarem za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Nezapomenutelný výkon předvedla i Jennifer Lawrence ve filmu Terapie láskou. Její ztvárnění svérázné Tiffany, potýkající se s bipolární poruchou, bylo plné energie, vtipu i křehkosti. Zaslouženě si tak odnesla Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli.

Hugh Jackman v muzikálu Bídníci dokázal, že je nejen skvělým hercem, ale i talentovaným zpěvákem. Jeho ztvárnění Jeana Valjeana, bývalého galejníka hledajícího vykoupení, bylo plné emocí a síly. Za svůj výkon byl nominován na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Anne Hathaway v Bídnících ztvárnila tragickou postavu Fantine s neuvěřitelnou hloubkou a citem. Její výkon v písni I Dreamed a Dream patří k nejpůsobivějším filmovým momentům roku 2012 a vynesl jí Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

Rok 2012 byl zkrátka rokem silných hereckých výkonů, které nám připomněly, jakou moc má film a jak talentovaní lidé se v něm pohybují.

Režiséři, kteří se zapsali do historie

Rok 2012 byl ve světě filmu rokem pestrým, plným nezapomenutelných okamžiků a silných příběhů. Ať už to byl konec světa v podání Rolanda Emmericha ve snímku "2012", nebo strhující příběh Quentina Tarantina v "Nespoutaném Djangovi", rok 2012 nám připomněl sílu a kreativitu filmových režisérů. Emmerich, mistr katastrofických filmů, nám naservíroval vizuálně ohromující podívanou, která držela diváky v napětí až do poslední minuty. Tarantino, známý svým nekompromisním stylem a originálními postavami, si s "Nespoutaným Djangem" připsal další zářez na pažbě a potvrdil svou pozici jednoho z nejvýraznějších režisérů současnosti. Mezi další režiséry, kteří se v roce 2012 zapsali do paměti diváků, patří bezesporu i Ang Lee s vizuálně ohromujícím dobrodružstvím "Pí a jeho život" a David O. Russell s komediálním dramatem "Silver Linings Playbook", kterému vévodily skvělé herecké výkony Bradleyho Coopera a Jennifer Lawrence. Rok 2012 byl zkrátka rokem, kdy se filmaři nebáli experimentovat, posouvat hranice a nabídnout divákům nezapomenutelné filmové zážitky.

filmy 2012

Kontroverze a skandály filmového světa

Rok 2012 nebyl v kinech jen o velkofilmech a kasovních trhácích. Za oponou filmového světa se odehrávaly i kontroverze a skandály, které plnily titulky novin a strhávaly na sebe pozornost médií. Jedním z nejvíce diskutovaných témat byl skandál kolem filmu "Zero Dark Thirty" režisérky Kathryn Bigelow. Film, který se zabýval dopadením Usámy bin Ládina, vyvolal vlnu kritiky kvůli zobrazování mučení a otázce, zda se americká vláda nepodílela na poskytování utajovaných informací tvůrcům filmu.

Trendy ve filmové tvorbě roku 2012

Rok 2012 byl ve světě filmu rokem superhrdinů, velkolepých sci-fi spektáklů a návratů legendárních režisérů. Diváci se hrnuli do kin na komiksové adaptace jako Avengers, Temný rytíř povstal a Amazing Spider-Man. Tyto filmy lákaly na akční scény, vizuální efekty a oblíbené postavy. Sci-fi žánr ovládl Prometheus Ridleyho Scotta a sci-fi western s prvky fantasy John Carter: Mezi dvěma světy. Diváci se mohli ponořit do propracovaných světů a užít si dechberoucí podívanou. Do kin se vrátili i mistři filmové režie. Quentin Tarantino představil svůj western Nespouštěj psy z řetězu a Ang Lee okouzlil 3D adaptací románu Pí a jeho život. Rok 2012 byl silný i na poli nezávislého filmu. Dramata jako Láska, Zmizelá a Pí a jeho život sklízela ocenění na festivalech a oslovila diváky silnými příběhy a hereckými výkony. Celkově byl rok 2012 ve filmové tvorbě pestrý a nabídl pro každého něco. Od blockbusterů po komorní dramata, diváci si mohli vybrat z bohaté nabídky filmů.

Filmy, na které se nezapomíná

Rok 2012 byl ve světě filmu rokem pestrým a nabídl divákům nezapomenutelné zážitky napříč různými žánry. Mezi akční trháky, které si podmanily kina, patřil bezpochyby snímek Avengers. Tento superhrdinský film, ve kterém se spojili Iron Man, Captain America, Thor a Hulk, uchvátil diváky po celém světě strhující akcí a humorem. Dalším filmem, který si vysloužil ovace, byl sci-fi thriller Loopeři. V hlavních rolích s Brucem Willisem a Josephem Gordon-Levittem film představil originální příběh o nájemných vrazích cestujících v čase.

filmy 2012

Pro milovníky napětí a tajemna byl rok 2012 ve znamení filmu Temný rytíř povstal. Závěrečný díl trilogie o Batmanovi od režiséra Christophera Nolana se stal filmovou událostí roku a potvrdil status Heatha Ledgera jakožto nezapomenutelného Jokera. V roce 2012 se na plátna kin dostala i filmová adaptace slavného muzikálu Bídníci s hvězdným obsazením v čele s Hugh Jackmanem, Anne Hathaway a Russellem Crowem. Film si získal srdce diváků emotivním příběhem a skvělými pěveckými výkony.

Rok 2012 byl ve filmu jako rozkvetlá louka plná barev. Od temných thrillerů jako Skyfall až po dojemné příběhy jako Pí a jeho život, diváci měli z čeho vybírat.

Eliška Procházková

Tipy na filmy z roku 2012, které musíte vidět

Rok 2012 byl pro filmový svět vskutku plodným rokem. V kinech se objevily snímky, které uchvátily diváky i kritiky a staly se moderní klasikou. Pokud jste je ještě neviděli, tak to napravte! Začněte třeba strhujícím thrillerem "Argo" od Bena Afflecka, který získal Oscara za nejlepší film. Pokud máte raději sci-fi, nenechte si ujít vizuálně ohromující "Život Pi", který vás vezme na neuvěřitelnou cestu plnou fantazie. Pro milovníky komiksů tu byl první díl Avengers, epické podívané plné akce a humoru. A pokud dáváte přednost inteligentnímu humoru, zkuste "Ted" - příběh o mluvícím medvídkovi, který vás zaručeně pobaví. Ať už je váš filmový vkus jakýkoli, v roce 2012 si určitě najdete něco, co vás chytne za srdce.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: FilipJanovsky

Tagy: filmy 2012 | filmy vydané v roce 2012