Tajemství hlasu: Metallica zpěvák odhaluje své triky

Metallica Zpěvák

James Hetfield

James Hetfield, hlavní postava legendární metalové skupiny Metallica, není jen talentovaný zpěvák s nezaměnitelným hlasem, ale i kytarista a hlavní skladatel kapely. Narodil se 3. srpna 1963 v Kalifornii a hudba ho provázela od útlého věku. Jeho matka byla operní zpěvačkou a otec řidičem kamionu. Vyrůstal v silně věřící rodině, což se později promítlo i do textů některých písní Metallicy.

V devíti letech začal hrát na klavír a později se přes bicí dostal ke kytaře. Jeho hudební cítění formovaly kapely jako Black Sabbath, Led Zeppelin, Thin Lizzy nebo Motorhead. V roce 1981 se seznámil s Larsem Ulrichem a společně založili Metallicu.

Hetfieldova tvorba se stala synonymem pro thrash metal a ovlivnila celé generace hudebníků. Jeho texty, často temné a osobní, se dotýkají témat jako smrt, ztráta, závislost nebo boj s vnitřními démony. Kromě hudby se James Hetfield věnuje i dalším vášním, mezi které patří skateboarding, lov nebo sbírání starých amerických aut. Je ženatý a má tři děti.

Narození a dětství

James Hetfield, ikonický frontman kapely Metallica, se narodil 3. srpna 1963 v Downey v Kalifornii. Jeho dětství bylo poznamenáno přísnou výchovou v silně věřící rodině. Rodiče, Cynthia a Virgil Hetfieldovi, byli stoupenci křesťanské vědy a striktně odmítali jakoukoli lékařskou pomoc. Tato víra silně ovlivnila Jamesův život, a to i v pozdějších letech, kdy se s ní musel vyrovnávat.

V devíti letech začal James hrát na klavír a později se pustil do bicích, které zdědil po svém starším bratrovi. Hudba se pro něj stala únikem z reality a způsobem, jak vyjádřit své emoce. V patnácti letech založil svou první kapelu s názvem Obsession. Jeho hudební vkus se formoval pod vlivem kapel jako Black Sabbath, Led Zeppelin, Thin Lizzy a Aerosmith.

Když bylo Jamesovi šestnáct let, jeho matka podlehla rakovině. Tato tragická událost ho hluboce zasáhla a stala se jedním z určujících momentů jeho života a hudební tvorby. Po matčině smrti se James odstěhoval k nevlastnímu bratrovi a začal navštěvovat střední školu Brea Olinda High School. Tam se seznámil s Larsem Ulrichem, s nímž ho pojila vášeň pro hudbu a touha prorazit na hudební scéně.

Začátky s hudbou

James Hetfield, frontman legendární metalové skupiny Metallica, nezačínal svou hudební kariéru s burácejícími kytarami a agresivním zpěvem. Jeho první láskou byla bicí, na které začal hrát v devíti letech. Později se učil hrát na kytaru a v pubertě založil svou první kapelu s názvem Obscure. V té době ho silně ovlivňoval hard rock 70. let, jako například Led Zeppelin, Black Sabbath a Aerosmith. Právě tato kapela se stala odrazovým můstkem pro jeho pozdější hudební směřování. Ačkoliv se Hetfield zpočátku věnoval spíše kytaře, jeho surový a silný hlas ho předurčil k roli frontmana. Osud tomu chtěl, aby se setkal s Larsem Ulrichem, se kterým v roce 1981 založili Metallicu. Zbytek, jak se říká, je historie.

Vznik Metallicy

Kořeny Metallicy sahají do roku 1981, kdy nadšený bubeník Lars Ulrich umístil inzerát do losangeleských novin The Recycler. Hledal muzikanty se zájmem o heavy metalové kapely jako Diamond Head a Iron Maiden. Na inzerát odpověděli kytarista James Hetfield a baskytarista Ron McGovney. Trojice začala zkoušet a brzy se k nim přidal kytarista Dave Mustaine. Sestava se ustálila a Metallica, pojmenovaná podle návrhu přítele Larse Ulricha, spatřila světlo světa.

James Hetfield, frontman kapely, se stal ikonou díky svému drsnému vokálu, agresivnímu kytarovému stylu a hlubokým textům. Jeho charisma a energie na pódiu z něj udělaly nezaměnitelnou postavu metalové scény. Hetfield, narozený v Kalifornii, prožil bouřlivé mládí poznamenané rozvodem rodičů a náboženským prostředím, které později ovlivnilo jeho tvorbu.

Hudební styl

James Hetfield, frontman kapely Metallica, je známý svým surovým a agresivním vokálním projevem, který se stal synonymem pro thrash metal. Jeho styl zpěvu je charakteristický hlubokým, hrdelním growlem, který je často doprovázen silným nosovým tónem. V počátcích kariéry kapely byl jeho zpěv syrovější a méně melodický, s důrazem na agresi a intenzitu. Postupem času se však Hetfieldův vokální rozsah rozšířil a začal experimentovat s melodičtějšími vokálními linkami a čistým zpěvem, aniž by se vzdal své charakteristické syrovosti.

Jeho vokální projev byl ovlivněn punkovými a hardcoreovými kapelami jako Misfits, Black Sabbath a Motörhead, ale i heavy metalovými skupinami jako Diamond Head a Iron Maiden. Hetfieldův unikátní styl zpěvu, kombinující agresi s melodií, se stal jedním z charakteristických rysů zvuku Metallicy a inspiroval nespočet dalších metalových zpěváků. Jeho texty, často temné a introspektivní, se zabývají tématy jako hněv, šílenství, společnost a boj s vnitřními démony.

Texty a témata

James Hetfield, frontman kapely Metallica, je známý svými syrovými a osobními texty, které často reflektují jeho vnitřní boje, zkušenosti s alkoholem a drogami, ztrátu blízkých a další temná témata. Jeho texty jsou často plné hněvu, frustrace, ale i naděje a touhy po vykoupení.

V počátcích kariéry se Metallica proslavila texty o smrti, násilí a společenských problémech, které rezonovaly s tehdejší mladou generací. Postupem času se Hetfieldovy texty staly osobnějšími a introspektivnějšími, jak je patrné například na albech "Load", "Reload" a "St. Anger".

Mezi nejznámější a nejosobnější Hetfieldovy texty patří "Nothing Else Matters", balada o lásce a oddanosti, "The Unforgiven" o ztrátě identity a tlaku společnosti, a "Fade to Black", píseň o sebevraždě, která je dodnes kontroverzní.

Hetfieldův drsný vokální projev a jeho schopnost předat emoce skrze hudbu z něj dělají jednoho z nejuznávanějších frontmanů v historii heavy metalu. Jeho texty, ač často temné a bolestné, oslovují fanoušky po celém světě a dávají jim pocit sounáležitosti a pochopení.

Hlasový rozsah

James Hetfield, frontman kapely Metallica, je známý svým neuvěřitelně silným a rozsahem. Jeho hlas je schopen přecházet od hlubokých, agresivních growlů v skladbách jako „Battery“ až po melodické pasáže v písních jako „Nothing Else Matters“. Tento široký rozsah mu umožňuje mistrně zvládat jak thrashmetalové vypalovačky, tak i pomalejší, emotivnější skladby.

Hetfieldův hlasový rozsah sahá od barytonových hloubek až po vysoké tóny tenorového rozsahu. Jeho schopnost kombinovat agresivní vokály s melodickým zpěvem je jedním z klíčových prvků zvuku Metallicy. V průběhu let si Hetfield svůj hlasový projev dále rozvíjel a experimentoval s různými technikami, čímž obohatil zvuk kapely o další vrstvy a nuance. Jeho hlas se stal synonymem pro metalovou hudbu a inspiroval nespočet dalších zpěváků po celém světě.

Boje a závislosti

James Hetfield, frontman kapely Metallica, je známý svým silným hlasem a energickým vystupováním na pódiu. Málokdo ale ví, že za touto maskou drsného rockera se skrývá člověk, který dlouhá léta bojoval s vnitřními démony. Hetfield se v minulosti otevřeně svěřil se svými problémy s alkoholem a drogami, které ho málem stály kariéru i rodinu. Jeho cesta za střízlivostí byla trnitá a plná pádů, ale nakonec se mu podařilo závislosti překonat a najít vnitřní klid.

Dnes Hetfield otevřeně mluví o svých zkušenostech a snaží se inspirovat ostatní, kteří bojují s podobnými problémy. Jeho příběh je důkazem toho, že i z těžkých životních situací existuje cesta ven a že nikdy není pozdě začít znovu.

Vliv na metal

James Hetfield, frontman kapely Metallica, je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav metalové hudby. Jeho surový vokální projev, agresivní rytmická kytara a nekompromisní texty pomohly definovat zvuk thrash metalu, subžánru, který se zrodil v 80. letech a ovlivnil nespočet dalších kapel. Metallica, s Hetfieldem v čele, se stala jednou z nejúspěšnějších metalových skupin všech dob, prodala přes 125 milionů alb po celém světě a inspirovala generace hudebníků.

Hetfieldův vliv se však neomezuje pouze na hudbu. Jeho otevřenost ohledně osobních bojů, včetně alkoholismu a terapie, rezonovala s fanoušky po celém světě. Ukázal, že i ti nejtvrdší metaloví hudebníci jsou jen lidé, kteří čelí stejným problémům jako kdokoli jiný. Tím si získal respekt a obdiv nejen fanoušků, ale i mnoha dalších hudebníků.

Hetfieldův odkaz v metalu je nesmazatelný. Jeho inovativní přístup ke kytaře, syrový vokální projev a upřímné texty zanechaly trvalou stopu v žánru a inspirovaly nespočet hudebníků. Metallica, s Hetfieldem v čele, i nadále ovlivňuje metalovou scénu a dokazuje, že i po čtyřech dekádách na scéně je stále jednou z nejdůležitějších a nejvlivnějších metalových kapel všech dob.

Mimo hudbu

James Hetfield, frontman kapely Metallica, je známý nejen svým hudebním talentem, ale i aktivitami mimo svět hudby. Hetfield je vášnivým sběratelem aut a motorek, jeho sbírka zahrnuje unikátní kousky. Kromě sběratelství se věnuje i jejich renovaci a úpravám. Jeho láska k motorismu se odráží i v dokumentárním filmu "I Am John", který mapuje jeho vášeň pro stavbu hot rodů. Hetfield je také vášnivým lovcem a rybářem, což mu v minulosti vyneslo kritiku od ochránců zvířat. V dokumentu "Some Kind of Monster" otevřeně hovoří o svém boji s alkoholismem a o tom, jak mu terapie pomohla najít si cestu zpět k hudbě a rodině. Hetfield je otcem tří dětí a se svou ženou Francescou žije v Kalifornii. Kromě hudby se věnuje i charitativní činnosti, podporuje organizace zaměřené na boj s rakovinou a pomoc dětem. Jeho životní příběh je důkazem, že i rockové hvězdy se potýkají s běžnými lidskými problémy a že i přes překážky lze najít cestu ke spokojenému životu.

Zajímavosti a fakta

James Hetfield, frontman kapely Metallica, je známý svým ikonickým chraplákem a energickým vystupováním na pódiu. Málokdo ale ví, že je vášnivým sběratelem aut a motorek. Jeho sbírka zahrnuje unikátní kousky jako Chevrolet Bel Air z roku 1953 nebo Ford Mustang z roku 1968. Kromě toho je Hetfield také talentovaným truhlářem a vášnivým lovcem.

Méně známým faktem je, že Hetfield je abstinující alkoholik. Své závislosti se zbavil v roce 2001 a od té doby se aktivně věnuje pomoci ostatním v boji s tímto problémem. Jeho otevřenost o vlastních démonech mu vysloužila respekt fanoušků i uznání odborníků.

Ačkoliv je Hetfield považován za drsného rockera, má i svou jemnou stránku. Je milujícím otcem tří dětí a se svou ženou Francescou je ženatý již přes 20 let. Ve volném čase se věnuje rodině a charitativní činnosti.

Publikováno: 26. 06. 2024

Kategorie: hudba

Autor: FilipJanovsky

Tagy: metallica zpěvák | informace o zpěvákovi skupiny metallica