Projektor pro domácí kino – Výběr od A až do Z

Krásný filmový zážitek Vám zprostředkuje nejenom Smart TV neboli chytrá televize. Jestliže patříte mezi milovníky filmů a seriálů, povyšte sledování na mnohem lepší úroveň. Pořiďte si projektor pro domácí kino, které mimochodem zahrnuje také vhodně zvolené plátno. S výběrem takového projektu Vám pomůžeme v následujících řádcích.

  • Nejprve se zaměřte na projekční vzdálenost.
  • Poté přejděte k technickým parametrům projektoru.
  • Ve finále se pohodlně usaďte a užívejte si filmový zážitek.

Jakou zvolit úhlopříčku obrazu?

Na počátku výběru se soustřeďte na to, kde bude projektor pro domácí kino umístěn. To znamená, jaká bude projekční vzdálenost. Na základě ní totiž lze určit úhlopříčku obrazu a Vy tak můžete pořídit to správné plátno. V tomto směru Vám bude nápomocna níže uvedená tabulka.

Vzdálenost projektoru od plátnaÚhlopříčka obrazu
2 m1 až 1,5 m
3 m1,5 až 2,5 m
4 m2 až 3,4 m
5m2,5 až 4,3 m
Vzdálenost projektu souvisí s velikostí úhlopříčky.

Počítat musíte pochopitelně s tím, že čím větší bude úhlopříčka obrazu, tím větší by mělo být rozlišení. I podle toho vybírejte projektor pro domácí kino.

Projektor pro domácí kino – technologie

Odrazovým můstkem pro nákup se stane použitá technologie. Zakoupit můžete LCD projektor pro domácí kino. Ten bude mít skvělé barvy, bude tišší, na druhou stranu náročnější z hlediska údržby. Takový DLP projektor pro domácí kino naopak vynikne stíny, kontrastem a detaily barev. Opakem toho budou duhové efekty.

Dalším podstatným parametrem bude svítivost rozhodující o tom, zda je obraz dostatečně vidět. Pokud budete sledovat filmy a seriály za denního světla, vybírejte techniku se svítivostí nad 3 000 lumenů.

Na co byste neměli zapomenout?

Přínosné jsou samozřejmě i nejrůznější funkce, způsoby připojení a ostatní vlastnosti. Dnes je naprostý standard HDMI konektor. Vhod Vám přijde dálkové ovládání, USB porty, bezdrátové připojení k projektoru nebo oblíbená funkce u televizorů zvaná Picture in Picture. V závislosti na použití neopomínejte ani na kompozitní a komponentní připojení.