PES 2021: Fotbalová horečka stále žije!

Pes2021

PES 2021: Poslední s tímto názvem

Pro fanoušky fotbalových simulací je tu hořkosladká zpráva. PES 2021, neboli eFootball PES 2021 Season Update, je posledním dílem série, který ponese toto ikonické jméno. Konami, japonský gigant stojící za touto legendou, se rozhodl pro radikální krok a od příštího roku se vydá novým směrem s free-to-play titulem eFootball.

PES 2021 tak završuje jednu éru. Místo revolučních změn a nových funkcí se jedná o tzv. "sezónní update", který přináší aktualizované soupisky, dresy a drobné úpravy hratelnosti. To ale neznamená, že by hra neměla co nabídnout. Stále se jedná o komplexní fotbalový simulátor s propracovanou hratelností, která je synonymem série PES.

Hra PES 2021 je tak ideální volbou pro skalní fanoušky, kteří si chtějí užít poslední rok s legendárním názvem a zároveň nepotřebují nutně nejnovější funkce a vylepšení. Pro ostatní je to skvělá příležitost vyzkoušet si hru za dostupnější cenu a zjistit, co dělalo z PES tak oblíbenou sérii.

Zaměření na hratelnost a aktualizace

PES 2021, neboli eFootball PES 2021 Season Update, vsadil na osvědčený recept - vylepšení hratelnosti a aktualizace soupisky. Místo revoluce se Konami zaměřilo na evoluci a zdokonalení stávajících mechanismů. Hráči si tak mohli užít plynulejšího a realističtějšího fotbalového zážitku. Důraz byl kladen na přesnost přihrávek, kontrolu nad míčem a celkovou odezvu hráčů. Umělá inteligence soupeřů byla vylepšena, aby kladla větší důraz na taktiku a reagovala na herní situace chytřeji. Aktualizace soupisky přinesly do hry nejaktuálnější složení týmů, dresy a loga. I když se nejednalo o zcela nový titul, PES 2021 nabídl hráčům propracovaný a zábavný fotbalový zážitek, který stavěl na silných stránkách série. Pravidelné aktualizace a opravy chyb navíc zaručovaly stabilní a optimalizovaný herní zážitek po celou sezónu.

Vylepšená grafika a animace?

Fanoušci série Pro Evolution Soccer netrpělivě očekávali, zda PES 2021 přinese revoluci v grafice a animacích. Hra běží na stejném enginu jako předchozí díl, což vyvolávalo otázky ohledně vizuálního posunu. Vývojáři se ale zaměřili na optimalizaci a vylepšení stávajících prvků.

Modely hráčů jsou detailnější, s propracovanějšími texturami obličejů a dresů. Osvětlení na hřišti působí realističtěji a dynamické stíny dodávají hře na atmosféře. Animace pohybu hráčů jsou plynulejší a realističtější, ať už jde o běh, střelbu nebo souboje o míč.

Přestože PES 2021 nepřináší zásadní grafický skok, vylepšení jsou patrná a hra vizuálně obstojí i v konkurenci. Optimalizace enginu se pozitivně projevila na plynulosti hry, která běží bez problémů i na starších konzolích.

Master League a Become a Legend

V PES 2021 je Master League a Become a Legend dva z nejpopulárnějších herních režimů, které vám umožní zažít fotbal na úplně jiné úrovni. V Master League se ujmete role manažera a budujete svůj vlastní tým snů. Od přestupů hráčů, přes taktiku a trénink, až po zápasy v lize a pohárech, máte vše pod kontrolou. Zažijte vzestupy a pády fotbalového světa a doveďte svůj klub na vrchol. Become a Legend vám naopak dává možnost prožít kariéru profesionálního fotbalisty. Vytvořte si vlastního hráče a probojujte se z neznámého talentu až mezi fotbalové hvězdy. Trénujte, zlepšujte své dovednosti a splňte si svůj sen o slávě na zeleném trávníku. Oba herní režimy nabízejí hodiny zábavy a autentický fotbalový zážitek. Ať už se rozhodnete pro manažerskou dráhu v Master League nebo pro život fotbalové hvězdy v Become a Legend, PES 2021 vám poskytne nezapomenutelný herní zážitek.

MyClub se mění na Creative Teams

V PES 2021 se váš oblíbený režim MyClub mění na Creative Teams. Nebojte, jádro zůstává stejné – stále si budujete svůj vysněný tým a soutěžíte s ním online. Ale Creative Teams přináší svěží vítr do hry s novými možnostmi přizpůsobení a strategičtějším přístupem.

Co se tedy mění? Zaprvé, zapomeňte na skauting a drahé smlouvy. V Creative Teams si vybíráte hráče přímo a budujete si tým podle svých představ bez zdlouhavého vyhledávání. Zadruhé, dresy, znak, dokonce i stadion – to vše si navrhujete sami. Vytvořte si unikátní identitu, která vás bude reprezentovat na hřišti. A zatřetí, Creative Teams přichází s novým systémem bodování, který klade větší důraz na týmovou hru a taktiku. Už nestačí mít jen ty nejlepší hráče, musíte je umět i správně využít.

Přechod z MyClub na Creative Teams je logickým krokem vpřed. Nabízí hráčům větší svobodu, kreativitu a strategickou hloubku. Ať už jste ostřílení veteráni, nebo nováčci v sérii PES, Creative Teams vás vtáhne do hry a nepustí.

Realismus a autenticita na hřišti

PES 2021, neboli eFootball PES 2021 Season Update, se i přes svůj status "sezónní aktualizace" snaží hráčům zprostředkovat co nejrealističtější fotbalový zážitek. Autenticita je znát na každém kroku, od vizuálního zpracování až po samotnou hratelnost.

Graficky hra sice nepřináší revoluci oproti předchozímu dílu, ale detailní modely hráčů, věrné kopie stadionů a realistické animace pohybu i nadále zaručují strhující podívanou. Pocit z hraní je pak umocněn vylepšenou fyzikou míče a propracovanou umělou inteligencí, která soupeře nutí k chytrému bránění a pestrému útočení.

Hra PES 2021 si zakládá na věrném zachycení fotbalových hvězd a legend. Každý hráč má unikátní sadu pohybů a vlastností, které odráží jeho reálný protějšek. Díky tomu působí zápasy autenticky a hráči si mohou vychutnat souboje Messiho s Ronaldem nebo Maradony s Pelém v jejich plné kráse.

I přes důraz na realismus si hra zachovává svou přístupnost a hratelnost. Ovládání je intuitivní a umožňuje provádět komplexní herní kombinace i nováčkům. Pro zkušené hráče je pak připravena široká škála taktických možností, které jim dovolí do detailu nastavit strategii a herní styl svého týmu.

Online zážitky a eFootball

V dnešní digitální době se hraní posunulo od offline turnajů k online kláním. PES 2021, neboli eFootball PES 2021, není výjimkou. Nabízí širokou škálu online režimů, které uspokojí jak příležitostné, tak i soutěživé hráče. Pro ty, kteří touží po slávě a uznání, je tu eFootball League. Tato oficiální esportovní platforma Konami umožňuje hráčům z celého světa utkat se o ceny a prestiž. MyClub, oblíbený režim budování týmu, se vrací s novými aktualizacemi a vylepšeními. Hráči si mohou sestavit svůj vysněný tým z reálných fotbalových hvězd a legend a vést ho k vítězství v online zápasech. Matchday pak nabízí možnost zapojit se do komunitních výzev a reprezentovat svůj oblíbený klub. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli online režim, PES 2021 slibuje adrenalinové zápasy a nezapomenutelné herní momenty.

Recenze a hodnocení PES 2021

PES 2021, neboli eFootball PES 2021 Season Update, jak zní jeho plný název, je spíše aktualizací než plnohodnotným pokračováním série. Vývojáři z Konami se rozhodli zaměřit na příští generaci konzolí a PES 2021 slouží jako takový mezikrok. Co to znamená pro hráče?

Hratelnost zůstává věrná svému předchůdci, PES 2020. Ovládání je stále intuitivní a responzivní, ať už preferujete arkádovější, nebo simulační styl. AI soupeřů je na solidní úrovni, i když občas sklouzne k předvídatelnému chování.

Grafika a prezentace hry doznaly jen minimálních změn. Modely hráčů a stadiony stále vypadají skvěle, ale oproti konkurenci už začínají lehce zaostávat. Pozitivní je, že PES 2021 běží plynule i na starším hardwaru.

Největší slabinou PES 2021 je absence licencí. Chybí zde některé významné ligy a týmy, což může být pro některé fanoušky zklamáním. Konami se snaží tento nedostatek kompenzovat propracovaným editorem, ve kterém si hráči mohou týmy a ligy upravit podle sebe.

Celkově je PES 2021 spíše evolucí než revolucí. Pokud hledáte komplexní fotbalový zážitek a nevadí vám absence některých licencí, PES 2021 vás nezklame. Pokud ale očekáváte zásadní novinky, budete si muset počkat na další ročník.

Dostupnost a platformy

Hra PES 2021, celým názvem eFootball PES 2021 Season Update, vyšla v září 2020. Na rozdíl od předchozích let se nejednalo o plnohodnotné pokračování, ale spíše o rozsáhlou aktualizaci PES 2020 s aktualizovanými soupiskami hráčů a dresy pro novou sezónu.

Hru PES 2021 si fanoušci mohli zahrát na PlayStationu 4, Xboxu One a PC (přes Steam). Verze pro PlayStation 5 a Xbox Series X/S bohužel nevyšly.

Přestože se jednalo o "sezónní aktualizaci", hra si stále držela vysokou kvalitu hratelnosti a grafického zpracování, kterými je série PES proslulá. Hráči tak mohli i nadále prožívat napjaté zápasy a turnaje s oblíbenými týmy a hvězdami světového fotbalu.

Budoucnost série: eFootball 2022

Hra eFootball PES 2021 sklidila mezi fanoušky smíšené reakce. Mnozí ocenili vylepšenou hratelnost a realističtější fyziku míče, ale kritizovali nedostatek inovací a nový engine, který způsoboval občasné grafické problémy. Budoucnost série eFootball 2022 je tak nejistá. Konami se musí poučit z chyb minulosti a přijít s něčím inovativním, aby si udrželo pozornost fanoušků a dokázalo konkurovat sérii FIFA.

Důležitým faktorem bude i to, jak Konami zvládne přechod na free-to-play model. Ten sice může přilákat nové hráče, ale zároveň hrozí, že se hra zasytí mikrotransakcemi, které znevýhodní hráče neochotné utrácet reálné peníze. Konami musí najít rovnováhu mezi zisky a hratelností, aby si udrželo důvěru fanoušků.

Vylepšení by si zasloužil i online režim, který v PES 2021 trpěl technickými problémy a nedostatkem obsahu. Konami by se mělo inspirovat u konkurence a nabídnout propracovanější systém turnajů a lig, aby hráči měli motivaci se k online režimu vracet.

Budoucnost série eFootball 2022 je tak ve hvězdách. Konami má před sebou těžký úkol, ale pokud se mu podaří vyřešit problémy minulosti a přijít s inovativním a zábavným fotbalovým zážitkem, může se série eFootball opět zařadit mezi špičku.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: hry

Autor: FilipJanovsky

Tagy: pes2021 | hra pes 2021