Nepřekonatelný Louis de Funès: Filmy, které vás rozesmějí i po letech

Louis De Funès Filmy

Komediální ikona Francie

Francie se pyšní bohatou historií komedie a mezi jejími hvězdami září jména jako Louis de Funès, Bourvil nebo Pierre Richard. Jejich filmy baví diváky napříč generacemi a ztělesňují specifický francouzský humor, který je založený na slovních hříčkách, situační komice a laskavém nadhledu. Tito mistři komediálního žánru si dokázali poradit s každou rolí a jejich grimasy, vtípky a nezapomenutelné hlášky se staly nedílnou součástí francouzské kultury. Ať už jde o bláznivé grotesky, satirické komedie nebo romantické příběhy s humorným nádechem, francouzská komedie má co nabídnout každému.

Nezapomenutelné grimasy a gesta

Mrknutí oka, povytažené obočí, úšklebek. To vše dokáže říct víc než tisíc slov. Vzpomeňte na Charlieho Chaplina a jeho groteskní pohyby, které rozesmály celý svět. Nebo na ikonický zdvižený ukazováček Mr. Beana, symbol trablí a zmatků. Tito mistři grimas a gest dokázali bez jediné hlásky vyjádřit širokou škálu emocí a myšlenek. Jejich umění tkvělo v jednoduchosti a nadčasovosti, díky čemuž jsou jejich grimasy a gesta nezapomenutelné i pro další generace.

Četník ze Saint-Tropez a jiné role

Louis de Funès se proslavil rolí smolařského, ale dobrosrdečného četníka Cruchota ve filmové sérii „Četník ze Saint-Tropez“. Tato role mu přinesla obrovskou popularitu a stala se jeho ikonickou postavou. De Funès ale nebyl jen Cruchot. Zahrál si v desítkách dalších filmů, kde ztvárnil širokou škálu komických postav. Mezi jeho další známé filmy patří například „Velký flám“, „Oskar“ nebo „Fantomas“. Jeho herectví se vyznačovalo přehnanou mimikou, groteskními gesty a nezapomenutelnými výbuchy vzteku.

Spolupráce s režisérem Gerardem Ourym

Spolupráce s režisérem Gerardem Ourym pro mě byla nezapomenutelná. Jeho energie a smysl pro humor byly nakažlivé. Na place panovala uvolněná atmosféra, přestože Oury byl perfekcionista a vyžadoval od herců maximální nasazení. Jeho filmy jsou dodnes populární a já jsem vděčný za to, že jsem s ním mohl spolupracovat.

Fenomén Louise de Funèse v Česku

Louis de Funès sice nikdy nenatočil v Česku žádný film, přesto si získal srdce českých diváků. Jeho groteskní herectví plné grimas a zběsilých pohybů, v kombinaci s geniálním komediálním talentem, z něj udělalo legendu. Filmy jako Četník ze Saint Tropez, Velký flám nebo Fantomas s humorem sobě vlastním baví už několik generací. Popularitu Louise de Funèse v Česku dokazuje i fakt, že jeho filmy se pravidelně objevují v televizním vysílání a těší se vysoké sledovanosti.