Kim Basinger Filmy: Od Bond Girl k L.A. Confidential

Kim Basinger Filmy

Raná léta a průlomové role

Kim Basinger se narodila v Atlantě v Georgii a vyrůstala v umělecky založené rodině. Její matka byla herečka a otec hudebník. Krása a půvab Kim Basinger byly patrné už od mladého věku a v 16 letech se stala modelkou. Brzy se objevovala na stránkách prestižních časopisů jako Glamour a Seventeen. Modeling ji zavedl do New Yorku, kde se kromě práce na mole začala věnovat i herectví. Studovala na Neighborhood Playhouse a zdokonalovala svůj talent v různých divadelních produkcích.

První filmové role Kim Basinger přišly na začátku 70. let, ale jednalo se spíše o menší role v televizních filmech a seriálech. Zlom v její kariéře nastal v roce 1983 s filmem "Nikdy neříkej nikdy", neoficiální bondovkou, kde si zahrála po boku Seana Conneryho. Její ztvárnění Domino Petazzi, krásné a tajemné ženy, uchvátilo publikum i kritiky a katapultovalo ji mezi hollywoodské hvězdy. Následovaly další úspěšné filmy jako "Devět a půl týdne" (1986) s Mickeyem Rourkem, erotický thriller, který se stal kultovní klasikou, a "Batman" (1989) od režiséra Tima Burtona, kde ztvárnila Vicki Vale, novinářku a Batmanovu lásku.

Bond girl a komerční úspěch

Kim Basinger se stala celosvětově známou díky roli Bond girl Domino Petachi ve filmu Nikdy neříkej nikdy z roku 1983. Film, ve kterém si zahrála po boku Seana Conneryho, se stal kasovním trhákem a katapultoval Basinger mezi hollywoodskou elitu. Její krása a charisma na plátně uchvátily publikum a otevřely jí dveře k dalším významným rolím.

Úspěch filmu Nikdy neříkej nikdy potvrdil komerční potenciál Kim Basinger a zajistil jí místo v dalších hollywoodských produkcích. Následovaly filmy jako 9 a 1/2 týdne, Batman, L. A. Přísně tajné a 8 Mile, které potvrdily její herecký talent a upevnily její status filmové hvězdy. Kim Basinger se stala synonymem pro krásu, eleganci a talent a její filmy dodnes baví diváky po celém světě.

Krimi thrillery a nezávislé filmy

Kim Basinger si za svou kariéru zahrála v široké škále žánrů, ale krimi thrillery a nezávislé filmy jí vždycky seděly obzvlášť dobře. V roce 1988 zazářila po boku Mickeyho Rourka v kultovním erotickém dramatu "9 a 1/2 týdne", které se stalo okamžitě hitem a katapultovalo ji mezi filmové hvězdy. O tři roky později si zahrála femme fatale v neo-noirovém thrilleru "L. A. Přísně tajné", kde ztvárnila tajemnou Lynn Bracken, postavu inspirovanou Veronicou Lake. Její výkon byl kritikou oceněn a vynesl jí Zlatý glóbus a Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

Nezalekla se ani náročnějších rolí v nezávislých filmech. V roce 1997 si zahrála v drsném dramatu "Hvězda", kde ztvárnila bývalou královnu krásy, která se snaží vyrovnat se stárnutím a ztrátou slávy. Její výkon byl opět vysoce hodnocen a vynesl jí nominaci na Zlatý glóbus. I v dalších letech se objevovala v menších, ale kvalitních filmech, jako například "Ztracené město" (2005) nebo "Informátor!" (2009). Kim Basinger tak dokázala, že je všestrannou herečkou, která se neztratí ani v náročných žánrech a nezávislých produkcích.

Spolupráce s Batmanem a Alecem Baldwinem

Zlatý glóbus za L.A. Přísně tajné

Kim Basinger, hvězda filmu „L.A. Přísně tajné“, získala za svůj výkon Zlatý glóbus pro nejlepší herečku ve vedlejší roli. Film, zasazený do Los Angeles 50. let, sleduje spletité osudy tří policistů, z nichž každý má svůj vlastní způsob, jak se vypořádat s kriminalitou a korupcí. Basinger ztvárnila Lynn Bracken, luxusní prostitutku a sochařku Veronica Lake, která se zaplete s jedním z policistů.

Její výkon byl kritiky oceněn pro jeho zranitelnost a hloubku, a to i přes omezený prostor, který postava v příběhu měla. Basinger dokázala vtisknout Lynn lidskost a tragiku, čímž z ní udělala mnohem víc než jen další „femme fatale“. Zlatý glóbus za „L.A. Přísně tajné“ byl pro Basinger vrcholem kariéry, která zahrnovala i další ikonické filmy jako „9 a 1/2 týdne“, „Batman“ nebo „Základní instinkt 2“.

Pozdější kariéra a návraty

Po rozvodu s Alecem Baldwinem se Kim Basinger na čas stáhla z filmového světa. Vrátila se v roce 1997 ve filmu "L.A. Důvěrné", kde ztvárnila luxusní prostitutku Lynn Bracken. Její výkon byl kritikou oceněn a získala za něj Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli. Tento úspěch znovu nastartoval její kariéru a otevřel dveře k rolím ve filmech jako "Jsem vášnivý lovec" (1997), "8. milimetr" (1999) a "Zlatíčka pro každého" (2000).

V novém miléniu se Kim Basinger objevila v akčním thrilleru "Trestná lavice" (2003) po boku Seana Conneryho a v romantické komedii "Zlatíčko" (2004) s Ashtonem Kutcherem. V roce 2004 si také zahrála Catwoman ve filmu "Batman začíná", ale tato role se nesetkala s pozitivním ohlasem.

V posledních letech se Kim Basinger objevuje ve filmech spíše sporadicky. V roce 2016 si zahrála v akčním thrilleru "Mechanic: Resurrection" po boku Jasona Stathama a v roce 2017 ve filmu "Padesát odstínů temnoty". Přestože už nehraje tak často jako dříve, Kim Basinger zůstává ikonou filmového plátna a její talent a krása i nadále okouzlují diváky po celém světě.

Nezapomenutelné filmové postavy

Kim Basinger, tohle jméno rezonuje filmovým světem už desítky let. Tato americká herečka, narozená v roce 1953, si podmanila diváky po celém světě svou krásou, talentem a nezapomenutelnými rolemi. Kdo by zapomněl na její ztvárnění svůdné Lynn Bracken v kultovním filmu L.A. Přísně tajné, za které si v roce 1998 odnesla Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli? Její krása a charisma z ní udělaly sexsymbol 80. let, ale Basinger je mnohem víc než jen krásná tvář. Dokázala to v rolích, které se nesly v duchu dramatu, romantiky i akce.

Vzpomeňme na její roli emancipované Vicki Anderson v akčním thrilleru Devět a půl týdne po boku Mickeyho Rourka. Film se stal legendou a dodnes je považován za jeden z nejvíce provokativních filmů své doby. Nebo na její roli Photographed Girl v Batman, kde si zahrála po boku Michaela Keatona. Její postavy jsou často silné, nezávislé ženy, které se nebojí jít proti proudu. Ať už jde o drsnou policistku, obětavou matku nebo osudovou ženu, Kim Basinger do každé své role vnáší hloubku, emoce a nezapomenutelný šarm. Její filmografie je plná ikonických postav, které se zapsaly do srdcí diváků napříč generacemi.

Vliv na popkulturu a styl

Zajímavosti z natáčení

Kim Basinger je známá svou krásou a talentem, ale věděli jste, že během natáčení filmu "9 a 1/2 týdne" se tak ponořila do role, že se psychicky zhroutila a musela vyhledat odbornou pomoc? Basinger se také nebála odvážných scén, ale pro roli Vicky Anderson v tomto filmu si stanovila jasné hranice a odmítla natočit scénu, ve které měla být zbičována. Mimochodem, věděli jste, že Kim Basinger trpí úzkostí a panickými záchvaty? Během natáčení filmu "Batman" musela dokonce překonat svůj strach z uzavřených prostor, protože scény v Batcave byly natáčeny v ateliéru. Ačkoliv je Basinger vegetariánkou, pro roli ve filmu "L.A. Přísně tajné" souhlasila s konzumací falešného steaku, aby scéna působila autenticky. Její oddanost herectví a ochota jít do extrému pro roli z ní dělá jednu z nejzajímavějších hereček své generace.

Kim Basinger dnes a její odkaz

Kim Basinger, hvězda stříbrného plátna, která nás uchvátila v 80. a 90. letech, se nesmazatelně zapsala do dějin filmu. Její krása a talent z ní udělaly jednu z nejžádanějších hereček své doby. Od dramatických rolí po akční trháky, Basinger dokázala, že je všestrannou herečkou s neuvěřitelným rozsahem. Kdo by zapomněl na její ikonické ztvárnění svůdné Domino Petazzi ve filmu "Nikdy neříkej nikdy" po boku legendárního Jamese Bonda? Nebo na její strhující výkon v "L.A. Přísně tajné", za který si vysloužila Oscara? Kim Basinger ale nebyla jen krásnou tváří. Dokázala, že má i herecký talent a hloubku, což prokázala ve filmech jako "9 a 1/2 týdne" nebo "Batman". I když se v posledních letech objevuje na filmovém plátně méně, její odkaz žije dál. Její filmy jsou stále oblíbené a inspirují nové generace diváků. Kim Basinger je zkrátka ikonou, která se nesmazatelně zapsala do dějin filmu.