Internetové rádio je konkurentem toho klasického

Klasické rádio poslouchal v životě asi každý. V autě, doma prostřednictvím přehrávače či kdekoliv jinde. Jeho pomyslným konkurentem je internetové rádio, které tak trochu připomíná další oblíbené služby, jakými jsou YouTube Music, Spotify, Tidal a ostatní. I zde se jedná o stream dostupný přes internet. Dnes tímto způsobem můžete poslouchat také rádio. A na jaké jiné označení této služby můžete narazit?

  • Net rádio
  • IP rádio
  • Streaming rádio
  • Online rádio

Princip fungování rádia online

Mnohé čtenáře bude jistě zajímat, jak funguje takové internetové rádio. Teď zrovna nemáme na mysli to, že kliknete na odkaz, pustíte si rádio, zesílíte reproduktory a budete poslouchat. Zmíníme se o tom, jaké tři složky potřebujete pro fungování plnohodnotného streamu.

Jednotlivé fázeInformace
Fáze č. 1Zdroj streamu
Fáze č. 2Server streamu
Fáze č. 3Přehrání streamu
Jaké jsou tři důležité prvky internetového rádia?

Internetové rádio je poměrně náročné na datové přenosy po internetu. To znamená, že obvykle dochází ke kompresi přenášených dat. V tomto případě je používána spousta nejrůznějších „ztrátových“ kodeků. Typickým příkladem je Windows Media Audio, MP3, RealAudio nebo AAC. Poslední jmenovaný je často využíván také u streamovacích služeb s hudbou.

Internetové rádio a jeho historie

Pojďme se ale nyní vrátit na chvíli do minulosti. Odkdy bylo možné poslechnout si rádio na internetu? To se psal rok 1993 a úplně prvním průkopníkem byl v tomto směru Carl Malamud. O rok později se první vysílací stanice FM Chapel Hill rozhodla, že bude mimo jiné vysílat slovo a hudbu také prostřednictvím internetu. Postupem času se rozrostl boom internetových rádií a ty dnes patří  k běžným součástem online světa se streamovanou hudbou. Jejich roční příjmy celosvětově tvoří desítky milionů dolarů.

Internetové rádio pro každého

K internetovému rádio můžete přistupovat nejenom prostřednictvím webového prohlížeče. V dnešním světě chytrých telefonů je internetové rádio dostupné i díky nejrůznějším aplikacím. Na jednom místě tak máte rádia odlišného žánru a můžete je poslouchat neomezeně.