Hudba: Členové Deep Purple - Kdo prošel legendární sestavou?
Deep Purple, legendární rocková kapela s kořeny sahajícími až do roku 1968, prošla během své existence mnoha personálními změnami. Tato neustálá evoluce sestavy dala vzniknout široké škále hudebních směrů a stylů, které Deep Purple během let prozkoumali. Od hard rockových začátků s Rodem Evansem u mikrofonu, přes psychedelický rock s Ianem Gillanem, až po experimentálnější období s Davidem Coverdalem, kapela nikdy nepřestala překvapovat a posouvat hranice.
Právě tato pestrost a neustálá touha po inovaci učinila z Deep Purple jednu z nejvlivnějších rockových kapel všech dob. Ačkoliv se základní kámen kapely – Ritchie Blackmore, Jon Lord, Ian Paice a Roger Glover – postaral o nesmrtelné hity jako „Smoke on the Water“ nebo „Child in Time“, každý z členů, kteří se v kapele vystřídali, zanechal na zvuku Deep Purple svůj osobitý otisk.
Pro fanoušky Deep Purple je proto seznam členů kapely fascinujícím dokumentem, který vypráví příběh o hudební evoluci, tvůrčím napětí a neutuchající vášni pro rockovou hudbu.
Ritchie Blackmore
Ritchie Blackmore je jméno, které rezonuje hudebním světem již přes pět dekád. Tento kytarový mág, narozený 14. dubna 1945 v anglickém Westonu-super-Mare, se nesmazatelně zapsal do historie rockové hudby jako zakládající člen a dlouholetý kytarista Deep Purple, kapely, která definovala hard rock a heavy metal. Blackmoreova virtuozita, vášeň a inovativní přístup k nástroji z něj učinily jednoho z nejvlivnějších kytaristů všech dob. Jeho nezaměnitelný styl, kombinující bluesovou syrovost s klasickými vlivy a rockovou dravostí, inspiroval generace hudebníků.
V Deep Purple Blackmore strávil klíčové období své kariéry, od roku 1968 do 1975 a poté znovu v letech 1984 až 1993. Během této doby se podílel na vzniku zásadních alb, která formovala zvuk hard rocku, jako "In Rock", "Machine Head" a "Made in Japan". Jeho ikonické riffy a strhující sóla v písních jako "Smoke on the Water", "Highway Star" nebo "Child in Time" se staly legendárními a dodnes patří k základům rockového kánonu. Blackmoreova přítomnost v Deep Purple byla nepostradatelná a jeho odchod v roce 1993 znamenal pro kapelu citelnou ztrátu.
Jon Lord
Jon Lord byl klíčovým členem Deep Purple od samého začátku kapely v roce 1968 až do jeho odchodu v roce 2002. Narodil se v Leicesteru v Anglii a jeho hudební kořeny sahají do klasické hudby, což se výrazně projevilo v jeho hře na Hammondovy varhany. Lordův styl hry, kombinující rockovou energii s prvky klasiky a baroka, se stal jedním z charakteristických znaků zvuku Deep Purple. Jeho virtuozita a inovativní přístup k nástroji mu vynesly uznání po celém světě a ovlivnily generace klávesistů.

Během svého působení v Deep Purple se Lord podílel na tvorbě mnoha legendárních skladeb, včetně "Smoke on the Water", "Child in Time" a "Highway Star". Jeho monumentální varhanní party a ikonické riffy se staly nedílnou součástí rockové historie. Lordova kreativita a hudební genialita z něj učinily nepostradatelnou součást zvuku Deep Purple a jeho odchod znamenal konec jedné éry. I po svém odchodu z kapely zůstal aktivní na hudební scéně a věnoval se sólovým projektům, klasické hudbě a spolupracoval s dalšími hudebníky. Jeho odkaz a vliv na rockovou hudbu však navždy zůstanou spjaty s Deep Purple.
Ian Paice
Ian Paice je jediným členem Deep Purple, který s kapelou hrál ve všech jejích obdobích a na všech albech. Narodil se 29. června 1948 v Nottinghamu a na bicí začal hrát už v raném věku. Do Deep Purple se připojil v roce 1968 a od té doby je nedílnou součástí jejich zvuku. Jeho styl hry je charakteristický silným groovem, precizností a dynamikou. Je považován za jednoho z nejlepších rockových bubeníků všech dob a jeho hra ovlivnila celou generaci hudebníků.
Paice je známý svou skromností a humorem. I přes svůj věk je stále aktivním hudebníkem a s Deep Purple pravidelně koncertuje po celém světě. Kromě Deep Purple spolupracoval i s mnoha dalšími umělci, jako jsou Whitesnake, Gary Moore nebo Paul McCartney.
Rod Evans
Rod Evans byl prvním zpěvákem Deep Purple v letech 1968 až 1969. S kapelou nahrál tři studiová alba: Shades of Deep Purple, The Book of Taliesyn a Deep Purple. Evansův silný a melodický hlas pomohl definovat raný zvuk Deep Purple, který kombinoval prvky hard rocku, psychedelického rocku a progresivního rocku. Jeho vokální rozsah a dramatický projev byly patrné v písních jako "Hush", "Kentucky Woman" a "April". Evansův čas v Deep Purple byl relativně krátký, ale jeho příspěvek k ranému zvuku kapely byl významný. Po odchodu z Deep Purple se Evans pokusil o sólovou kariéru, ale nedosáhl stejného úspěchu.
Nick Simper
Nick Simper byl baskytaristou Deep Purple v jejich raných letech, konkrétně v období 1968 až 1969. Byl jedním ze zakládajících členů kapely a podílel se na jejich prvních třech albech: Shades of Deep Purple, The Book of Taliesyn a Deep Purple. Jeho styl hraní na baskytaru byl ovlivněn blues a rock and rollem, což pomohlo definovat raný zvuk Deep Purple.
Simper se s kapelou rozloučil v roce 1969 a byl nahrazen Rogerem Gloverem. Důvodem jeho odchodu byly hudební neshody s ostatními členy, zejména s Ritchiem Blackmorem, který chtěl posunout zvuk kapely více k hard rocku. Po odchodu z Deep Purple Simper pokračoval v hudební kariéře a hrál v řadě dalších kapel, včetně Warhorse, Nick Simper's Fandango a The Good Old Boys. Přestože jeho působení v Deep Purple bylo relativně krátké, zanechal v kapele nesmazatelnou stopu a pomohl položit základy pro jejich pozdější úspěch. Jeho baskytarové linky na prvních třech albech Deep Purple jsou dodnes považovány za ikonické a inspirují hudebníky po celém světě.

Ian Gillan
Ian Gillan je britský zpěvák, skladatel a příležitostný herec, nejvíce známý jako frontman hardrockové skupiny Deep Purple. Jeho silný, charakteristický hlas a široký rozsah mu vynesly uznání jako jednomu z nejlepších rockových zpěváků všech dob. Gillan se k Deep Purple připojil v roce 1969 a nahradil Roda Evanse. Jeho příchod znamenal začátek klasické éry kapely, která přinesla alba jako "In Rock", "Fireball" a "Machine Head", jež obsahovala legendární skladbu "Smoke on the Water". Gillanův dynamický hlas a energické pódiové projevy se staly synonymem zvuku Deep Purple. Po odchodu z kapely v roce 1973 se Gillan věnoval sólové kariéře a dalším projektům, včetně krátkého působení v Black Sabbath. V roce 1984 se vrátil k Deep Purple a nahrál s nimi album "Perfect Strangers", které se stalo komerčním úspěchem. Gillan s Deep Purple vystupuje a nahrává dodnes a i přes svůj věk si zachovává neuvěřitelnou energii a hlasový rozsah. Jeho přínos kapele je nesporný a jeho jméno zůstává navždy spjato s historií Deep Purple.
Roger Glover
Roger Glover je velšský baskytarista, klávesista, skladatel a hudební producent, nejvíce známý jako baskytarista a příležitostný klávesista hardrockové skupiny Deep Purple. Do Deep Purple se připojil v roce 1969 spolu s Ianem Gillanem. Společně s Gillanem byli z kapely vyhozeni v roce 1973, ale v roce 1984 se vrátili a od té doby jsou stálými členy. Během své kariéry hrál Glover také s dalšími známými hudebníky, jako jsou David Coverdale, Jon Lord, Ian Paice a Ritchie Blackmore. Kromě hraní na baskytaru je Glover také uznávaným hudebním producentem. V 70. letech produkoval alba pro kapely jako Nazareth, Judas Priest a Rainbow. Jeho práce na albu "Machine Head" od Deep Purple je považována za jednu z nejvlivnějších hardrockových nahrávek všech dob. Roger Glover je klíčovou postavou historie Deep Purple. Jeho baskytarové linky a producentské schopnosti pomohly definovat zvuk kapely a ovlivnily generace hudebníků.
David Coverdale
David Coverdale se stal frontmanem Deep Purple v roce 1973, kdy nahradil Iana Gillana. Jeho příchod do kapely znamenal výraznou změnu zvuku, Coverdale přinesl bluesovější a soulovější projev. S Deep Purple nahrál tři studiová alba: Burn (1974), Stormbringer (1974) a Come Taste the Band (1975). Coverdaleova éra v Deep Purple je často označována jako "Mark III" a "Mark IV".

Ačkoliv Coverdaleova éra netrvala dlouho, zanechala v historii Deep Purple nesmazatelnou stopu. Alba jako Burn a Stormbringer patří k nejúspěšnějším v diskografii kapely a Coverdaleův charismatický projev z něj učinil jednoho z nejuznávanějších rockových zpěváků své generace. Po rozpadu Deep Purple v roce 1976 založil Coverdale vlastní úspěšnou skupinu Whitesnake, která dosáhla vrcholu popularity v 80. letech.
Coverdaleův odchod z Deep Purple byl způsoben zejména kreativními neshodami s Ritchiem Blackmorem. I přes bouřlivý konec "Mark IV" se Coverdale s Deep Purple v pozdějších letech několikrát setkal na pódiu a v roce 2016 byl uveden do Rock and Rollové síně slávy jako člen kapely.
Glenn Hughes
Glenn Hughes, přezdívaný „The Voice of Rock“, je britský baskytarista a zpěvák, který se proslavil především jako člen rockové legendy Deep Purple. Hughes se k Deep Purple připojil v roce 1973 a zůstal s nimi do roku 1976. Toto období je fanoušky označováno jako „Mark III“ a přineslo alba jako „Burn“, „Stormbringer“ a „Come Taste the Band“. Hughesův funkový a soulový vokál a energická baskytara dodaly Deep Purple nový rozměr a přilákaly k nim nové publikum. Jeho spolupráce s Davidem Coverdalem na vokálech se stala legendární a dodala skladbám jako „Burn“ a „Mistreated“ nezapomenutelnou dynamiku.
Po rozpadu Deep Purple v roce 1976 se Hughes věnoval sólové kariéře a spolupracoval s mnoha dalšími hudebníky, včetně Tonyho Iommiho z Black Sabbath. V roce 1995 se krátce připojil k reunionu Deep Purple v sestavě „Mark II“, ale z této spolupráce nakonec sešlo. I přes svůj krátký pobyt v kapele zanechal Glenn Hughes v Deep Purple nesmazatelnou stopu a jeho éra je dodnes považována za jednu z nejzajímavějších kapitol v historii této legendární skupiny.
Tommy Bolin
Tommy Bolin byl americký kytarista, který se proslavil jako člen rockových skupin Zephyr, James Gang a Deep Purple. Do Deep Purple nastoupil v roce 1975 jako náhrada za Ritchieho Blackmora. Jeho styl hry byl ovlivněn jazzem a funkem, což kapele vdechlo nový zvuk. S Deep Purple nahrál jedno studiové album "Come Taste the Band" (1975), které se setkalo se smíšenými reakcemi fanoušků. Bolinův pobyt v kapele byl poznamenán jeho problémy s drogami, které vyvrcholily jeho tragickou smrtí v roce 1976 ve věku pouhých 25 let. Přestože byl členem Deep Purple jen krátce, zanechal v kapele nesmazatelnou stopu a ovlivnil její další směřování. Jeho kytarové umění a inovativní přístup k hudbě z něj dělají dodnes uznávanou a respektovanou postavu rockové historie.

Pozice | Jméno | Období |
---|---|---|
Zpěv | Ian Gillan | 1969–1973, 1984–1989, 1992–současnost |
Kytara | Ritchie Blackmore | 1968–1975, 1984–1993 |
Baskytara | Roger Glover | 1969–1973, 1984–současnost |
Bicí | Ian Paice | 1968–současnost |
Klávesy | Jon Lord | 1968–2002 |
Joe Lynn Turner
Joe Lynn Turner byl americký zpěvák, který se proslavil především jako frontman hardrockové kapely Rainbow. Do Deep Purple se připojil v roce 1989 po odchodu Iana Gillana a nahrál s nimi album Slaves and Masters (1990). Toto album, i když obsahovalo silné hardrockové skladby, se nesetkalo s jednoznačným ohlasem fanoušků, kteří Turnerovi vyčítali příliš "uhlazený" vokální projev, odlišný od Gillanova drsnějšího stylu.
Ačkoliv Turnerovo působení v Deep Purple bylo krátké a skončilo po jediném albu, jeho vliv na zvuk kapely v tomto období je nepopiratelný. Slaves and Masters je dodnes považováno za zajímavou odbočku v diskografii Deep Purple, která demonstruje jejich schopnost experimentovat s různými hudebními směry. Po odchodu z Deep Purple se Turner věnoval sólové kariéře a spolupracoval s mnoha dalšími hudebníky.
Steve Morse
Steve Morse se přidal k Deep Purple v roce 1994 jako náhrada za Ritchieho Blackmorea. Jeho příchod znamenal pro kapelu nový vítr a jeho virtuózní kytarová technika obohatila zvuk Deep Purple o prvky progresivního rocku a fusion. Morse, známý svou skromností a profesionalitou, se rychle stal respektovaným členem kapely a jeho přínos je patrný na albech jako "Purpendicular", "Abandon", "Bananas" nebo "Now What?!".
Před příchodem do Deep Purple si Morse vybudoval silnou reputaci na hudební scéně jako člen Dixie Dregs a sólový umělec. Jeho styl, charakteristický precizní technikou hry a melodickými sóly, mu vynesl uznání od fanoušků i hudebních kritiků. V Deep Purple se Morse dokázal začlenit do zavedeného zvuku kapely a zároveň do něj vnést vlastní osobitý styl. Jeho kytarové party jsou často komplexní a technicky náročné, ale zároveň melodické a zapamatovatelné.
Steve Morse je s Deep Purple spjat již více než 25 let a jeho přínos pro kapelu je nepopiratelný. Jeho virtuozita, profesionalita a kreativita z něj dělají jednoho z nejuznávanějších kytaristů rockové historie.

Don Airey
Don Airey je britský rockový klávesista, narozený 21. června 1948. Do Deep Purple oficiálně vstoupil v roce 2002, čímž nahradil Jona Lorda. Před svým působením v Deep Purple byl Airey známý svou spoluprací s mnoha významnými hudebníky a skupinami, jako jsou Ozzy Osbourne, Rainbow, Gary Moore, Whitesnake, Judas Priest a Black Sabbath.
Jeho styl hry na klávesy je charakteristický virtuozitou, melodičností a energičností. Airey je známý svou schopností kombinovat různé žánry, jako je rock, blues, jazz a klasická hudba. Jeho přínos Deep Purple je nesporný a jeho klávesové party se staly nedílnou součástí zvuku kapely v 21. století.
S Deep Purple nahrál Airey studiová alba Bananas (2003), Rapture of the Deep (2005), Now What?! (2013), Infinite (2017) a Whoosh! (2020). Jeho dynamické pódiové vystoupení a působivé instrumentální výkony z něj dělají jednoho z nejuznávanějších klávesistů rockové historie.
Seznam členů Deep Purple se v průběhu let měnil, ale jádro kapely vždy tvořili talentovaní hudebníci, kteří dokázali svými improvizacemi a energií strhnout publikum.
Jan Sedlák
Deep Purple prošli za svou historii mnoha personálními změnami, které se odrazily i v jejich hudebním vývoji. Od hardrockových začátků s Rodem Evansem přes experimentální období s Ianem Gillanem a Ritchiem Blackmorem až po melodičtější tvorbu s Davidem Coverdalem a Tommy Bolinem, každý člen zanechal v kapele nesmazatelnou stopu. Ačkoliv se sestava Deep Purple v průběhu let neustále měnila, jádro kapely, tvořeno Ianem Paicem, Jonem Lordem a Rogerem Gloverem, zůstávalo pevnou konstantou, která držela Deep Purple pohromadě i v těch nejbouřlivějších obdobích.
Dnes, s více než padesátiletou kariérou za sebou, Deep Purple stále koncertují a nahrávají, čímž dokazují, že jejich hudba je nadčasová a oslovuje fanoušky napříč generacemi. Seznam členů Deep Purple se sice v průběhu let rozrostl do úctyhodných rozměrů, ale jedno je jisté: Deep Purple byli, jsou a navždy zůstanou legendou rockové hudby.
Publikováno: 28. 06. 2024
Kategorie: společnost