Hudba: Členové Deep Purple - Kdo prošel legendární sestavou?

Členové Deep Purple

Deep Purple, legendární rocková kapela s kořeny sahajícími až do roku 1968, prošla během své existence mnoha personálními změnami. Tato neustálá evoluce sestavy dala vzniknout široké škále hudebních směrů a stylů, které Deep Purple během let prozkoumali. Od hard rockových začátků s Rodem Evansem u mikrofonu, přes psychedelický rock s Ianem Gillanem, až po experimentálnější období s Davidem Coverdalem, kapela nikdy nepřestala překvapovat a posouvat hranice.

Právě tato pestrost a neustálá touha po inovaci učinila z Deep Purple jednu z nejvlivnějších rockových kapel všech dob. Ačkoliv se základní kámen kapely – Ritchie Blackmore, Jon Lord, Ian Paice a Roger Glover – postaral o nesmrtelné hity jako „Smoke on the Water“ nebo „Child in Time“, každý z členů, kteří se v kapele vystřídali, zanechal na zvuku Deep Purple svůj osobitý otisk.

Pro fanoušky Deep Purple je proto seznam členů kapely fascinujícím dokumentem, který vypráví příběh o hudební evoluci, tvůrčím napětí a neutuchající vášni pro rockovou hudbu.

Ritchie Blackmore

Ritchie Blackmore je jméno, které rezonuje hudebním světem již přes pět dekád. Tento kytarový mág, narozený 14. dubna 1945 v anglickém Westonu-super-Mare, se nesmazatelně zapsal do historie rockové hudby jako zakládající člen a dlouholetý kytarista Deep Purple, kapely, která definovala hard rock a heavy metal. Blackmoreova virtuozita, vášeň a inovativní přístup k nástroji z něj učinily jednoho z nejvlivnějších kytaristů všech dob. Jeho nezaměnitelný styl, kombinující bluesovou syrovost s klasickými vlivy a rockovou dravostí, inspiroval generace hudebníků.

V Deep Purple Blackmore strávil klíčové období své kariéry, od roku 1968 do 1975 a poté znovu v letech 1984 až 1993. Během této doby se podílel na vzniku zásadních alb, která formovala zvuk hard rocku, jako "In Rock", "Machine Head" a "Made in Japan". Jeho ikonické riffy a strhující sóla v písních jako "Smoke on the Water", "Highway Star" nebo "Child in Time" se staly legendárními a dodnes patří k základům rockového kánonu. Blackmoreova přítomnost v Deep Purple byla nepostradatelná a jeho odchod v roce 1993 znamenal pro kapelu citelnou ztrátu.

Jon Lord

Jon Lord byl klíčovým členem Deep Purple od samého začátku kapely v roce 1968 až do jeho odchodu v roce 2002. Narodil se v Leicesteru v Anglii a jeho hudební kořeny sahají do klasické hudby, což se výrazně projevilo v jeho hře na Hammondovy varhany. Lordův styl hry, kombinující rockovou energii s prvky klasiky a baroka, se stal jedním z charakteristických znaků zvuku Deep Purple. Jeho virtuozita a inovativní přístup k nástroji mu vynesly uznání po celém světě a ovlivnily generace klávesistů.

členové deep purple

Během svého působení v Deep Purple se Lord podílel na tvorbě mnoha legendárních skladeb, včetně "Smoke on the Water", "Child in Time" a "Highway Star". Jeho monumentální varhanní party a ikonické riffy se staly nedílnou součástí rockové historie. Lordova kreativita a hudební genialita z něj učinily nepostradatelnou součást zvuku Deep Purple a jeho odchod znamenal konec jedné éry. I po svém odchodu z kapely zůstal aktivní na hudební scéně a věnoval se sólovým projektům, klasické hudbě a spolupracoval s dalšími hudebníky. Jeho odkaz a vliv na rockovou hudbu však navždy zůstanou spjaty s Deep Purple.

Ian Paice

Ian Paice je jediným členem Deep Purple, který s kapelou hrál ve všech jejích obdobích a na všech albech. Narodil se 29. června 1948 v Nottinghamu a na bicí začal hrát už v raném věku. Do Deep Purple se připojil v roce 1968 a od té doby je nedílnou součástí jejich zvuku. Jeho styl hry je charakteristický silným groovem, precizností a dynamikou. Je považován za jednoho z nejlepších rockových bubeníků všech dob a jeho hra ovlivnila celou generaci hudebníků.

Paice je známý svou skromností a humorem. I přes svůj věk je stále aktivním hudebníkem a s Deep Purple pravidelně koncertuje po celém světě. Kromě Deep Purple spolupracoval i s mnoha dalšími umělci, jako jsou Whitesnake, Gary Moore nebo Paul McCartney.

Rod Evans

Rod Evans byl prvním zpěvákem Deep Purple v letech 1968 až 1969. S kapelou nahrál tři studiová alba: Shades of Deep Purple, The Book of Taliesyn a Deep Purple. Evansův silný a melodický hlas pomohl definovat raný zvuk Deep Purple, který kombinoval prvky hard rocku, psychedelického rocku a progresivního rocku. Jeho vokální rozsah a dramatický projev byly patrné v písních jako "Hush", "Kentucky Woman" a "April". Evansův čas v Deep Purple byl relativně krátký, ale jeho příspěvek k ranému zvuku kapely byl významný. Po odchodu z Deep Purple se Evans pokusil o sólovou kariéru, ale nedosáhl stejného úspěchu.

Nick Simper

Nick Simper byl baskytaristou Deep Purple v jejich raných letech, konkrétně v období 1968 až 1969. Byl jedním ze zakládajících členů kapely a podílel se na jejich prvních třech albech: Shades of Deep Purple, The Book of Taliesyn a Deep Purple. Jeho styl hraní na baskytaru byl ovlivněn blues a rock and rollem, což pomohlo definovat raný zvuk Deep Purple.

Simper se s kapelou rozloučil v roce 1969 a byl nahrazen Rogerem Gloverem. Důvodem jeho odchodu byly hudební neshody s ostatními členy, zejména s Ritchiem Blackmorem, který chtěl posunout zvuk kapely více k hard rocku. Po odchodu z Deep Purple Simper pokračoval v hudební kariéře a hrál v řadě dalších kapel, včetně Warhorse, Nick Simper's Fandango a The Good Old Boys. Přestože jeho působení v Deep Purple bylo relativně krátké, zanechal v kapele nesmazatelnou stopu a pomohl položit základy pro jejich pozdější úspěch. Jeho baskytarové linky na prvních třech albech Deep Purple jsou dodnes považovány za ikonické a inspirují hudebníky po celém světě.

členové deep purple

Ian Gillan

Ian Gillan je britský zpěvák, skladatel a příležitostný herec, nejvíce známý jako frontman hardrockové skupiny Deep Purple. Jeho silný, charakteristický hlas a široký rozsah mu vynesly uznání jako jednomu z nejlepších rockových zpěváků všech dob. Gillan se k Deep Purple připojil v roce 1969 a nahradil Roda Evanse. Jeho příchod znamenal začátek klasické éry kapely, která přinesla alba jako "In Rock", "Fireball" a "Machine Head", jež obsahovala legendární skladbu "Smoke on the Water". Gillanův dynamický hlas a energické pódiové projevy se staly synonymem zvuku Deep Purple. Po odchodu z kapely v roce 1973 se Gillan věnoval sólové kariéře a dalším projektům, včetně krátkého působení v Black Sabbath. V roce 1984 se vrátil k Deep Purple a nahrál s nimi album "Perfect Strangers", které se stalo komerčním úspěchem. Gillan s Deep Purple vystupuje a nahrává dodnes a i přes svůj věk si zachovává neuvěřitelnou energii a hlasový rozsah. Jeho přínos kapele je nesporný a jeho jméno zůstává navždy spjato s historií Deep Purple.

Roger Glover

Roger Glover je velšský baskytarista, klávesista, skladatel a hudební producent, nejvíce známý jako baskytarista a příležitostný klávesista hardrockové skupiny Deep Purple. Do Deep Purple se připojil v roce 1969 spolu s Ianem Gillanem. Společně s Gillanem byli z kapely vyhozeni v roce 1973, ale v roce 1984 se vrátili a od té doby jsou stálými členy. Během své kariéry hrál Glover také s dalšími známými hudebníky, jako jsou David Coverdale, Jon Lord, Ian Paice a Ritchie Blackmore. Kromě hraní na baskytaru je Glover také uznávaným hudebním producentem. V 70. letech produkoval alba pro kapely jako Nazareth, Judas Priest a Rainbow. Jeho práce na albu "Machine Head" od Deep Purple je považována za jednu z nejvlivnějších hardrockových nahrávek všech dob. Roger Glover je klíčovou postavou historie Deep Purple. Jeho baskytarové linky a producentské schopnosti pomohly definovat zvuk kapely a ovlivnily generace hudebníků.

David Coverdale

David Coverdale se stal frontmanem Deep Purple v roce 1973, kdy nahradil Iana Gillana. Jeho příchod do kapely znamenal výraznou změnu zvuku, Coverdale přinesl bluesovější a soulovější projev. S Deep Purple nahrál tři studiová alba: Burn (1974), Stormbringer (1974) a Come Taste the Band (1975). Coverdaleova éra v Deep Purple je často označována jako "Mark III" a "Mark IV".

členové deep purple

Ačkoliv Coverdaleova éra netrvala dlouho, zanechala v historii Deep Purple nesmazatelnou stopu. Alba jako Burn a Stormbringer patří k nejúspěšnějším v diskografii kapely a Coverdaleův charismatický projev z něj učinil jednoho z nejuznávanějších rockových zpěváků své generace. Po rozpadu Deep Purple v roce 1976 založil Coverdale vlastní úspěšnou skupinu Whitesnake, která dosáhla vrcholu popularity v 80. letech.

Coverdaleův odchod z Deep Purple byl způsoben zejména kreativními neshodami s Ritchiem Blackmorem. I přes bouřlivý konec "Mark IV" se Coverdale s Deep Purple v pozdějších letech několikrát setkal na pódiu a v roce 2016 byl uveden do Rock and Rollové síně slávy jako člen kapely.

Glenn Hughes

Glenn Hughes, přezdívaný „The Voice of Rock“, je britský baskytarista a zpěvák, který se proslavil především jako člen rockové legendy Deep Purple. Hughes se k Deep Purple připojil v roce 1973 a zůstal s nimi do roku 1976. Toto období je fanoušky označováno jako „Mark III“ a přineslo alba jako „Burn“, „Stormbringer“ a „Come Taste the Band“. Hughesův funkový a soulový vokál a energická baskytara dodaly Deep Purple nový rozměr a přilákaly k nim nové publikum. Jeho spolupráce s Davidem Coverdalem na vokálech se stala legendární a dodala skladbám jako „Burn“ a „Mistreated“ nezapomenutelnou dynamiku.

Po rozpadu Deep Purple v roce 1976 se Hughes věnoval sólové kariéře a spolupracoval s mnoha dalšími hudebníky, včetně Tonyho Iommiho z Black Sabbath. V roce 1995 se krátce připojil k reunionu Deep Purple v sestavě „Mark II“, ale z této spolupráce nakonec sešlo. I přes svůj krátký pobyt v kapele zanechal Glenn Hughes v Deep Purple nesmazatelnou stopu a jeho éra je dodnes považována za jednu z nejzajímavějších kapitol v historii této legendární skupiny.

Tommy Bolin

Tommy Bolin byl americký kytarista, který se proslavil jako člen rockových skupin Zephyr, James Gang a Deep Purple. Do Deep Purple nastoupil v roce 1975 jako náhrada za Ritchieho Blackmora. Jeho styl hry byl ovlivněn jazzem a funkem, což kapele vdechlo nový zvuk. S Deep Purple nahrál jedno studiové album "Come Taste the Band" (1975), které se setkalo se smíšenými reakcemi fanoušků. Bolinův pobyt v kapele byl poznamenán jeho problémy s drogami, které vyvrcholily jeho tragickou smrtí v roce 1976 ve věku pouhých 25 let. Přestože byl členem Deep Purple jen krátce, zanechal v kapele nesmazatelnou stopu a ovlivnil její další směřování. Jeho kytarové umění a inovativní přístup k hudbě z něj dělají dodnes uznávanou a respektovanou postavu rockové historie.

členové deep purple
Členové Deep Purple - Hlavní sestava
Pozice Jméno Období
Zpěv Ian Gillan 1969–1973, 1984–1989, 1992–současnost
Kytara Ritchie Blackmore 1968–1975, 1984–1993
Baskytara Roger Glover 1969–1973, 1984–současnost
Bicí Ian Paice 1968–současnost
Klávesy Jon Lord 1968–2002

Joe Lynn Turner

Joe Lynn Turner byl americký zpěvák, který se proslavil především jako frontman hardrockové kapely Rainbow. Do Deep Purple se připojil v roce 1989 po odchodu Iana Gillana a nahrál s nimi album Slaves and Masters (1990). Toto album, i když obsahovalo silné hardrockové skladby, se nesetkalo s jednoznačným ohlasem fanoušků, kteří Turnerovi vyčítali příliš "uhlazený" vokální projev, odlišný od Gillanova drsnějšího stylu.

Ačkoliv Turnerovo působení v Deep Purple bylo krátké a skončilo po jediném albu, jeho vliv na zvuk kapely v tomto období je nepopiratelný. Slaves and Masters je dodnes považováno za zajímavou odbočku v diskografii Deep Purple, která demonstruje jejich schopnost experimentovat s různými hudebními směry. Po odchodu z Deep Purple se Turner věnoval sólové kariéře a spolupracoval s mnoha dalšími hudebníky.

Steve Morse

Steve Morse se přidal k Deep Purple v roce 1994 jako náhrada za Ritchieho Blackmorea. Jeho příchod znamenal pro kapelu nový vítr a jeho virtuózní kytarová technika obohatila zvuk Deep Purple o prvky progresivního rocku a fusion. Morse, známý svou skromností a profesionalitou, se rychle stal respektovaným členem kapely a jeho přínos je patrný na albech jako "Purpendicular", "Abandon", "Bananas" nebo "Now What?!".

Před příchodem do Deep Purple si Morse vybudoval silnou reputaci na hudební scéně jako člen Dixie Dregs a sólový umělec. Jeho styl, charakteristický precizní technikou hry a melodickými sóly, mu vynesl uznání od fanoušků i hudebních kritiků. V Deep Purple se Morse dokázal začlenit do zavedeného zvuku kapely a zároveň do něj vnést vlastní osobitý styl. Jeho kytarové party jsou často komplexní a technicky náročné, ale zároveň melodické a zapamatovatelné.

Steve Morse je s Deep Purple spjat již více než 25 let a jeho přínos pro kapelu je nepopiratelný. Jeho virtuozita, profesionalita a kreativita z něj dělají jednoho z nejuznávanějších kytaristů rockové historie.

členové deep purple

Don Airey

Don Airey je britský rockový klávesista, narozený 21. června 1948. Do Deep Purple oficiálně vstoupil v roce 2002, čímž nahradil Jona Lorda. Před svým působením v Deep Purple byl Airey známý svou spoluprací s mnoha významnými hudebníky a skupinami, jako jsou Ozzy Osbourne, Rainbow, Gary Moore, Whitesnake, Judas Priest a Black Sabbath.

Jeho styl hry na klávesy je charakteristický virtuozitou, melodičností a energičností. Airey je známý svou schopností kombinovat různé žánry, jako je rock, blues, jazz a klasická hudba. Jeho přínos Deep Purple je nesporný a jeho klávesové party se staly nedílnou součástí zvuku kapely v 21. století.

S Deep Purple nahrál Airey studiová alba Bananas (2003), Rapture of the Deep (2005), Now What?! (2013), Infinite (2017) a Whoosh! (2020). Jeho dynamické pódiové vystoupení a působivé instrumentální výkony z něj dělají jednoho z nejuznávanějších klávesistů rockové historie.

Seznam členů Deep Purple se v průběhu let měnil, ale jádro kapely vždy tvořili talentovaní hudebníci, kteří dokázali svými improvizacemi a energií strhnout publikum.

Jan Sedlák

Deep Purple prošli za svou historii mnoha personálními změnami, které se odrazily i v jejich hudebním vývoji. Od hardrockových začátků s Rodem Evansem přes experimentální období s Ianem Gillanem a Ritchiem Blackmorem až po melodičtější tvorbu s Davidem Coverdalem a Tommy Bolinem, každý člen zanechal v kapele nesmazatelnou stopu. Ačkoliv se sestava Deep Purple v průběhu let neustále měnila, jádro kapely, tvořeno Ianem Paicem, Jonem Lordem a Rogerem Gloverem, zůstávalo pevnou konstantou, která držela Deep Purple pohromadě i v těch nejbouřlivějších obdobích.

Dnes, s více než padesátiletou kariérou za sebou, Deep Purple stále koncertují a nahrávají, čímž dokazují, že jejich hudba je nadčasová a oslovuje fanoušky napříč generacemi. Seznam členů Deep Purple se sice v průběhu let rozrostl do úctyhodných rozměrů, ale jedno je jisté: Deep Purple byli, jsou a navždy zůstanou legendou rockové hudby.

Publikováno: 28. 06. 2024

Kategorie: hudba

Autor: FilipJanovsky

Tagy: členové deep purple | seznam členů skupiny deep purple