Blink-182 Skladby: Od Dammit k NINE - Ponořte se do Diskografie Legendy

Blink-182 Skladby

Blink-182 je americká rocková kapela, která si získala srdce fanoušků po celém světě svým nakažlivým punk-popovým zvukem, humornými texty a energickými živými vystoupeními. Založena v roce 1992 v Kalifornii, kapela se skládá z Marka Hoppuse (basová kytara, zpěv), Matta Travise (bicí) a Toma DeLonge (kytara, zpěv), který se do kapely vrátil v roce 2022 po odchodu v roce 2015. Blink-182 vydali řadu úspěšných alb, včetně "Enema of the State" (1999) a "Take Off Your Pants and Jacket" (2001), která je katapultovala do mainstreamu a zanechala nesmazatelnou stopu v hudební scéně. Jejich singly, jako "All the Small Things", "What's My Age Again?", "I Miss You" a "The Rock Show", se staly hymnami generace a dodnes si drží své místo na rockových rádiích a playlistech po celém světě. Seznam skladeb od Blink-182 je plný chytlavých melodií, vtipných textů a energie, která z nich dělá ideální kapelu pro koncerty a festivaly. Jejich hudba oslovuje široké spektrum posluchačů a jejich vliv na pop-punkovou scénu je nepopiratelný.

Blink-182, tahle kalifornská trojka, co nám servíruje punk rock už od roku 1992, má za sebou pořádně divokou jízdu. Všechno to ale začalo vcelku nevinně v Poway v Kalifornii. První název kapely? Figure 8. A první sestava? Tom DeLonge, Mark Hoppus a Scott Raynor.

Už od začátku bylo jasný, že tihle kluci to s muzikou myslí vážně. První demo, "Flyswatter", spatřilo světlo světa v roce 1993 a hned na to se vrhli na další nahrávky. "Buddha" a "Cheshire Cat", to jsou názvy, který by měl znát každý fanoušek. Právě na "Cheshire Cat" najdeme pecky jako "M+M's" nebo "Carousel", který se později objevily i na regulérním debutu "Dude Ranch".

A tenhle debut, to byl zlomový bod. Singl "Dammit" z roku 1997, to byl hit, co se prohnal rádiem a MTV a Blink-182 katapultoval mezi hvězdy. Zbytek už je, jak se říká, historie. "Enema of the State", "Take Off Your Pants and Jacket", tyhle názvy mluví samy za sebe. Blink-182 se stali synonymem pro melodický punk rock, co baví už několik generací.

Průlom s Enema of the State

Rok 1999 byl pro blink-182 zlomový. Album "Enema of the State", s novým bubeníkem Travisem Barkerem, katapultovalo kalifornskou trojici do hudebního stratosféry. Singly "What's My Age Again?", "All the Small Things" a "Adam's Song" okupovaly hitparády a MTV, čímž se kapele podařilo oslovit miliony teenagerů po celém světě. "Enema of the State" se stalo generační deskou, která definovala pop-punk konce 90. let.

Úspěch alba byl dán kombinací chytlavých melodií, energických riffů a textů, které s humorem a upřímností reflektovaly radosti i strasti dospívání. Blink-182 se nebáli zpívat o sexu, vztazích, nudě i frustraci, a to s nadhledem a ironií, která jim získala srdce fanoušků. Seznam skladeb na "Enema of the State" je dodnes považován za jeden z nejsilnějších v diskografii kapely. Od úvodních tónů "Dumpweed" až po závěrečnou "Anthem" album nabízí jeden hit za druhým, které se nesmazatelně zapsaly do historie pop-punku.

blink-182 skladby

Blink-182, to je kapela, která se nebojí experimentovat. Od punkových začátků se propracovali k sofistikovanějšímu zvuku, aniž by ztratili svou dravost a humor. Na albech jako "Enema of the State" a "Take Off Your Pants and Jacket" sice dominovaly chytlavé pop-punkové hymny, ale už tehdy se objevovaly náznaky touhy po experimentování. Písnička "Aliens Exist" s vesmírnou atmosférou a "Adam's Song" s akustickou kytarou a vážným tématem sebevraždy ukázaly, že Blink-182 mají na víc než jen tříakordové vypalovačky.

Jejich experimentální tendence vyvrcholily na albu s vlastním názvem "Blink-182" z roku 2003. Písně jako "Feeling This" a "I Miss You" přinesly temnější atmosféru a komplexnější instrumentaci. Album "Neighborhoods" z roku 2011 pak nabídlo mix starého a nového, s hity jako "Up All Night" a "After Midnight", které kombinovaly klasický pop-punk s elektronikou a experimentálními prvky. Blink-182 se nebojí riskovat a posouvat hranice žánru. Ať už experimentují s elektronikou, temnějšími tématy nebo netradičními aranžemi, vždycky si zachovávají svou charakteristickou energii a melodickou invenci. A právě to z nich dělá jednu z nejlepších a nejinovativnějších pop-punkových kapel všech dob.

Po období experimentování s novými zvuky a žánry se blink-182 vracejí k tomu, co dělají nejlépe – chytlavému pop punku s drzými texty. Jejich nejnovější album je toho jasným důkazem. Písně jako "…." a "…" by se neztratily na deskách Enema of the State nebo Take Off Your Pants and Jacket, které je katapultovaly mezi hvězdy.

Kapela se nesnaží nic komplikovat a servíruje nám to, co od ní fanoušci milují – energické riffy, chytlavé melodie a texty o vztazích, zábavě a nesnázích dospívání. I když už členové kapely dávno nejsou teenageři, stále si v sobě uchovávají mladistvou energii a nadhled, který je pro blink-182 tak typický.

Návrat ke kořenům se projevuje i na koncertních setech. Fanoušci se konečně dočkali i starších hitů, které kapela v posledních letech opomíjela. Zaznít tak musí "Dammit", "What's My Age Again?" nebo "All the Small Things". Je zřejmé, že si blink-182 uvědomují, odkud přišli a co je dovedlo až na vrchol. A fanoušci jim to dávají patřičně najevo.

blink-182 skladby

Odchod Toma DeLonge

Odchod Toma DeLongea z blink-182 v roce 2015 znamenal pro fanoušky šok. Kapela, která jim přinesla hity jako "All the Small Things", "What's My Age Again?" nebo "I Miss You", se zdála být na vrcholu sil. DeLongeovo prohlášení o odchodu přišlo nečekaně a zanechalo po sobě spoustu otázek. Důvody jeho rozhodnutí byly komplexní a zahrnovaly touhu věnovat se jiným projektům, neshody ohledně hudebního směřování kapely a osobní problémy.

Ztráta DeLongea, hlavního skladatele a zpěváka, byla pro blink-182 citelná. Jeho specifický hlas a styl psaní písní definovaly zvuk kapely po dvě dekády. Fanoušci se obávali, jak bude blink-182 bez něj znít a zda bude schopna dále existovat. Kapela se však rozhodla pokračovat s Mattem Skibou z Alkaline Trio jakožto DeLongea náhradou. Společně nahráli dvě alba, "California" (2016) a "Nine" (2019), která se setkala s rozporuplnými reakcemi.

Přestože blink-182 bez Toma DeLongea dosáhli komerčního úspěchu, pro mnoho fanoušků zůstává jeho nepřítomnost citelná. Jeho odchod znamenal konec jedné éry a připomněl, že i v těch nejlepších kapelách se mohou objevit neshody a změny.

Nová éra s Mattem Skibou

Příchod Matta Skiby do blink-182 v roce 2015 znamenal pro kapelu nový začátek. Po odchodu Toma DeLongeho, který byl klíčovým skladatelem a textařem, panovaly obavy, jak se blink-182 s touto ztrátou vyrovnají. Skiba, známý svým působením v Alkaline Trio, ale do kapely vnesl novou energii a tvůrčí jiskru. Jeho hlas a styl se ukázaly jako překvapivě kompatibilní s hudbou blink-182.

Společně s Markem Hoppusem a Travisem Barkerem Skiba natočil dvě studiová alba: "California" (2016) a "Nine" (2019). Obě desky se setkaly s pozitivními reakcemi fanoušků i kritiky a potvrdily, že blink-182 jsou stále silnou a relevantní kapelou. Na "California" se nachází hity jako "Bored to Death", "She's Out of Her Mind" nebo "Los Angeles", které se staly stálicemi koncertních setlistů. "Nine" zase přineslo singly "Darkside", "Happy Days" a "Blame It on My Youth".

Skibaova éra v blink-182 sice netrvala dlouho, ale zanechala v diskografii kapely výraznou stopu . Jeho přínos spočíval nejen v nahrazení DeLongeho, ale také v obohacení zvuku blink-182 o nové prvky. Skiba dokázal, že blink-182 se dokáží vyvíjet a experimentovat i bez jednoho ze svých zakládajících členů.

Největší hity

Blink-182, kalifornští králové pop punku, si za svou kariéru připsali nespočet hitů, které zlidověly a staly se hymnami generace. Mezi ty nejzásadnější patří bezesporu "All The Small Things" z alba Enema of the State (1999). Chytlavá melodie, vtipný videoklip parodující boybandy a upřímný text o stýskání po přítelkyni z ní udělaly celosvětový hit. Na stejném albu najdeme i další pecku "What's My Age Again?", která se stala hymnou všech teenagerů bojujících s autoritami a zodpovědností.

blink-182 skladby

Rok 2001 přinesl album Take Off Your Pants and Jacket a s ním i hity "The Rock Show" a "First Date", které potvrdily status Blink-182 jako jedné z nejpopulárnějších kapel světa. Písničky zněly z rádií, MTV je hrála v jednom kuse a fanoušci šíleli na koncertech. Blink-182 zkrátka věděli, jak napsat chytlavou melodii s textem, se kterým se ztotožní miliony lidí po celém světě. I po letech od vydání jejich největší hity nestárnou a stále baví nové generace posluchačů.

Vliv na pop punk

Blink-182 se svými chytlavými melodiemi, humornými texty a energií nabitými koncerty nesmazatelně zapsali do historie pop punku. Jejich vliv na žánr je nepopiratelný a projevuje se dodnes. Kapela dokázala oslovit široké publikum, a to nejen fanoušky punku, ale i posluchače, kteří do té doby s tímto žánrem neměli moc zkušeností.

Nejpopulárnější blink-182 skladby
Název skladby Rok vydání Album
All The Small Things 1999 Enema of the State
What's My Age Again? 1999 Enema of the State
I Miss You 2003 blink-182

Skladby jako "All the Small Things", "What's My Age Again?" nebo "Dammit" se staly hymnami generace a dodnes znějí z rádií i playlistů po celém světě. Blink-182 dokázali, že pop punk může být zároveň chytlavý, zábavný i upřímný. Jejich texty o lásce, vztazích, nudě a frustracích z dospívání rezonovaly s mladými lidmi a dodnes neztratily nic ze své aktuálnosti.

Vliv Blink-182 na pop punk je patrný i v tvorbě mnohých kapel, které se po nich objevily na scéně. Mnoho z nich se otevřeně hlásí k tomu, že právě Blink-182 byli jejich inspirací a vzorem. Kapela tak pomohla definovat zvuk a styl pop punku na přelomu tisíciletí a její odkaz je stále živý.

Blink-182 se nesmazatelně zapsali do historie punk rocku a pop punku. Jejich chytlavé melodie, vtipné texty a energické koncerty si získaly miliony fanoušků po celém světě. Od skromných začátků v kalifornském San Diegu se vypracovali na jednu z nejvlivnějších kapel své generace. Jejich diskografie je plná hitů, které zlidověly a dodnes baví posluchače všech věkových kategorií. Mezi nejznámější skladby Blink-182 patří bezesporu "All The Small Things", "What's My Age Again?", "I Miss You" nebo "Dammit". Tyto písně se staly hymnami mládí a dodnes znějí z rádií i playlistů po celém světě. Blink-182 se proslavili také svými energickými koncerty, které jsou plné humoru a interakce s publikem. Jejich show jsou nezapomenutelným zážitkem pro fanoušky všech generací. I přes několik změn v sestavě a dočasných rozchodů se Blink-182 dokázali vždy vrátit na scénu silnější než dřív. Jejich hudba stále rezonuje s fanoušky a inspiruje nové generace hudebníků. Blink-182 jsou zkrátka legendou, která tu s námi bude ještě dlouho.

blink-182 skladby

Publikováno: 03. 07. 2024

Kategorie: hudba

Autor: FilipJanovsky

Tagy: blink-182 skladby | seznam skladeb od blink-182