Tancuj, Matyldo: Píseň, která vás dostane na parket

Tancuj Matyldo

Původ fráze tancuj matyldo

Fráze "tancuj matyldo" pochází z australské lidové písně "Waltzing Matilda" z roku 1895. Píseň vypráví příběh potulného dělníka, který ukradne ovci, aby se nasytil. Když ho chtějí zatknout, skočí do vodní jámy a utopí se. "Matilda" v písni neodkazuje na ženu, ale na slangové označení pro "swagmanův ranec" - velký plátěný vak, který sloužil k nošení osobních věcí. "Waltzing" v tomto kontextu neznamená tanec v pravém slova smyslu, ale spíše chůzi s těžkým batohem na zádech. Fráze "tancuj matyldo" se tak stala synonymem pro cestování po Austrálii a svobodný život pod širým nebem.

Spojení s australskou lidovou písní

Tancuj, Matyldo je tradiční australská lidová píseň a tanec, který se stal součástí australské kultury. Píseň vypráví příběh o potulném dělníkovi, který je nespravedlivě obviněn z krádeže a následně se utopí v jezírku. Jeho věrný pes, Matylda, zůstává u jeho věcí a odmítá odejít.

Píseň "Waltzing Matilda", jak zní v originále, má silné spojení s australským venkovem a jeho lidmi. Text písně zachycuje drsné podmínky života v buši a oslavuje nezávislost a odolnost australského ducha. Tanec, který píseň doprovází, je jednoduchý, ale velmi expresivní. Zahrnuje kroky, které připomínají chůzi, skákání a otáčení, a často se tančí ve skupině. Tancuj, Matyldo se stala symbolem Austrálie a je populární po celém světě.

Popularizace písně Waltzing Matilda

Píseň „Waltzing Matilda“ se stala v Austrálii nesmírně populární a zdomácněla natolik, že je často považována za neoficiální hymnu. Její chytlavá melodie a snadno zapamatovatelný text z ní učinily píseň zpívanou napříč generacemi. Popularitu „Waltzing Matilda“ dále posílily četné nahrávky od slavných australských umělců, jako jsou například Slim Dusty, The Seekers nebo John Williamson. Tancuj, Matyldo, jak zní český překlad názvu písně, se tak stal symbolem australské identity a kultury. Píseň se hraje při sportovních utkáních, oslavách a jiných významných událostech. Její popularita se rozšířila i za hranice Austrálie a dnes je „Waltzing Matilda“ známá po celém světě.

Vlastnost Hodnota
Název písně Tancuj, Matyldo
Jazyk Čeština

Význam v australské kultuře

„Waltzing Matilda“ je víc než jen píseň – je to neoficiální hymna Austrálie, zvučný symbol australské identity a kultury. Text písně, vyprávějící příběh potulného dělníka, který se utká s krutou realitou buše, rezonuje s australským duchem nezávislosti, odolnosti a lásky k rozlehlé krajině. Píseň zachycuje esenci australského folklóru, s motivy svobody, boje o přežití a vztahu člověka s drsnou, ale krásnou přírodou. „Waltzing Matilda“ se stala symbolem australské jednoty a národní hrdosti, spojující generace Australanů napříč časem. Její melodie zní při sportovních událostech, oslavách a vzpomínkových ceremoniích, připomínající hluboký význam písně pro australskou duši.

Symbol odolnosti a nezávislosti

Tanec Matylda, známý také jako Waltzing Matilda, je australský lidový tanec a píseň, která se stala neoficiální hymnou Austrálie. Píseň vypráví příběh potulného dělníka, který ukradne ovci, aby se uživil, a raději zvolí smrt v hluboké tůni, než aby byl chycen policií. Tanec Matylda a píseň se staly symbolem odolnosti a nezávislosti australského lidu, kteří se museli vyrovnat s těžkými podmínkami a často nespravedlivým zacházením. Píseň oslavuje odvahu, nezávislost a spojení s australskou krajinou, a proto rezonuje s tolika lidmi po celém světě. Název písně, "Waltzing Matilda", se stal synonymem pro cestování po australském venkově s minimem vybavení.

Použití v hudbě a filmu

Fráze "tancuj matyldo" evokuje silnou asociaci s australskou lidovou písní "Waltzing Matilda", která se stala neoficiální hymnou Austrálie. Píseň vypráví příběh potulného dělníka, který ukradne ovci, a když je chycen policií, raději skočí do vodní nádrže a utopí se, než aby byl zatčen.

Ačkoliv fráze "tancuj matyldo" v textu písně přímo nezaznívá, je spojena s tancem, který dělník předvádí se svou dekou s uzlem (swag), v níž je ulovená ovce schovaná.

Tento "tanec" se stal symbolem australské identity a nezávislosti.

"Waltzing Matilda" se objevila v mnoha filmech, televizních seriálech a reklamách, a to jak v Austrálii, tak i v zahraničí.

Mezi nejznámější filmy, kde píseň zazní, patří "Mad Max 2: Bojovník silnic" a "Krokodýl Dundee".

Píseň se stala i inspirací pro řadu uměleckých děl, včetně obrazů, soch a literárních děl.

"Waltzing Matilda" je tak nejen písní, ale i kulturním fenoménem, který dalece přesahuje hranice Austrálie.

Odkazy na tancuj matyldo v umění

Píseň „Waltzing Matilda“ se stala nedílnou součástí australské kultury a jako taková se odráží i v umění. Její název a motivy se objevují v literatuře, filmu i hudbě. Australský spisovatel Patrick White, nositel Nobelovy ceny za literaturu, pojmenoval jeden ze svých románů „Vozatajův tanec“ (The Solid Mandala), čímž odkazuje právě k „Waltzing Matilda“. Píseň se objevuje i v řadě filmů, například v australském snímku „Piknik u Visuté skály“ (Picnic at Hanging Rock) z roku 1975. V oblasti hudby inspirovala „Waltzing Matilda“ mnoho umělců k tvorbě vlastních verzí a variací.

Mezinárodní známost fráze

Fráze „tancuj matyldo“ se stala mezinárodně známou díky stejnojmenné písni. Píseň, původně nazvaná „Waltzing Matilda“, je australská lidová píseň vyprávějící příběh potulného dělníka, který ukradne ovci a následně spáchá sebevraždu, aby se vyhnul zatčení. Píseň se stala neoficiální hymnou Austrálie a je známá po celém světě. Fráze „tancuj matyldo“ se tak stala synonymem pro Austrálii a australskou kulturu. Vzhledem k popularitě písně se fráze „tancuj matyldo“ ujala i v jiných jazycích, včetně češtiny. V češtině se používá spíše v humorném kontextu a odkazuje na tanec, zábavu nebo bezstarostný životní styl.

Různé interpretace a významy

Píseň „Waltzing Matilda“ je hluboce zakořeněná v australské kultuře a historii, ale její přesný význam a interpretace zůstávají předmětem debat. Pro některé je to chytlavá melodie o svobodném duchu a vzdoru tváří v tvář nepřízni osudu. Jiní v ní vidí komentář k třídnímu boji a drsným podmínkám, kterým čelili australští dělníci na přelomu 20. století. Samotný výraz „Waltzing Matilda“ je slangový výraz, který znamená „cestovat pěšky s batohem“, což odráží nomádský životní styl, který píseň zobrazuje.

Někteří historici se domnívají, že píseň je založena na skutečných událostech a postavách, i když detaily se liší. Jedna z teorií spojuje píseň s dělnickými stávkami v Queenslandu v roce 1891, zatímco jiná ji spojuje se sebevraždou muže, který byl falešně obviněn z krádeže ovcí. Bez ohledu na svůj původ se „Waltzing Matilda“ stala symbolem australské identity, oslavující odolnost, nezávislost a krásu drsné krajiny. Píseň rezonuje s lidmi všech prostředí a generací a připomíná nám složitou a často tragickou minulost Austrálie.

Důležitost pro australskou identitu

"Waltzing Matilda" je pro australskou identitu nesmírně důležitá. Píseň, jejíž název lze volně přeložit jako "Tancuj, Matyldo", vypráví příběh o potulném dělníkovi, který ukradne ovci, aby se nasytil. Když ho dopadne policie, raději zvolí smrt skokem do vodní jámy, než aby čelil trestu. Píseň zachycuje ducha nezávislosti a vzdoru proti autoritě, který je pro australskou identitu klíčový. "Waltzing Matilda" je považována za neoficiální hymnu Austrálie a je známá po celém světě. Její text a melodie evokují drsnou krásu australské krajiny a ducha jejích obyvatel. Píseň je zdrojem hrdosti pro mnoho Australanů a slouží jako připomínka jejich kulturního dědictví.

Publikováno: 21. 11. 2024

Kategorie: společnost