Od temnoty k naději: Ponořte se do světa skladeb Bring Me The Horizon

Bring Me The Horizon Skladby

Počátky v deathcoru

Kořeny deathcoru sahají do 90. let, kdy kapely jako Internal Bleeding a Suffocation začaly experimentovat s brutálnějšími a techničtějšími odnožemi death metalu. Tyto kapely do své hudby začleňovaly prvky hardcore punku, čímž vznikl syrový a agresivní zvuk, který se stal charakteristickým znakem deathcoru. Mezi další významné průkopníky žánru patří kapely jako Cannibal Corpse, Dying Fetus a Cryptopsy, které posunuly hranice brutality a technické vyspělosti. Tyto rané kapely položily základy pro vývoj deathcoru a inspirovaly nespočet dalších skupin.

Průlom s Suicide Season

Album Suicide Season z roku 2008 znamenal pro Bring Me The Horizon zásadní zlom. Kapela z Olympshonu se posunula od deathcorových kořenů k experimentálnějšímu zvuku, který kombinoval metalcore, emo a elektroniku. Singly jako "Chelsea Smile" a "Diamonds Aren't Forever" se staly hymnami generace a katapultovaly kapelu do mainstreamového povědomí. Suicide Season, ačkoliv rozdělil fanoušky, upevnil Bring Me The Horizon jako jednu z nejvýraznějších a nejvlivnějších metalových kapel své doby.

Experimenty na There Is a Hell...

Experimenty na albu There Is a Hell, Believe Me I've Seen It. There Is a Heaven, Let's Keep It a Secret. posunuly Bring Me the Horizon do neprobádaných vod. Kapela se nebála experimentovat s elektronikou, orchestrálními aranžemi a temnými, až depresivními tématy. Album je plné kontrastů, od brutálních breakdownů po křehké baladické pasáže. Kritici i fanoušci přijali There Is a Hell... s nadšením a ocenili odvahu kapely vydat se novým hudebním směrem.

Objevný zvuk Sempiternal

S albem Sempiternal z roku 2013 kapela Bring Me The Horizon prolomila hranice svého zvuku a dosáhla celosvětového úspěchu. Sempiternal je mistrovským dílem metalcoru s prvky elektroniky, ambientu a popu. Album je temné, syrové a zároveň chytlavé a melodické. Produkce alba je úžasná, s hutnými kytarami, mohutnými bicími a atmosférickými syntezátory. Texty jsou osobní a introspektivní, zabývající se tématy deprese, úzkosti a hledání smyslu života. Sempiternal je klíčovým albem pro Bring Me The Horizon a pro celý žánr metalcore.

Elektronika v That's the Spirit

V jádru zvuku That’s the Spirit od Bring Me The Horizon se sice nachází metalcore, ale album se nebojí experimentovat s elektronikou. Syntezátory dodávají skladbám jako "Throne" a "Happy Song" epickou hloubku a taneční atmosféru. Kapela míchá těžké kytary s chytlavými popovými melodiemi a elektronickými beaty, čímž vytváří zvuk, který je svěží a zároveň věrný jejich kořenům. Experimenty s elektronikou nejsou pro Bring Me The Horizon novinkou, ale na That’s the Spirit jsou integrovány sofistikovanějším a přirozenějším způsobem.

Emo experiment Amo

Emo experiment kapely Amo byl odvážný krok do neznáma. Bring Me The Horizon, známí svým drsným metalcorem, se na albu Amo z roku 2019 ponořili do elektroniky, popu a experimentálních zvuků. Kritici i fanoušci byli rozděleni. Někteří chválili odvahu a inovaci, jiní kritizovali odklon od kořenů. Ať už si o albu myslíte cokoli, nelze mu upřít originalitu a snahu posouvat hranice žánru. Amo je důkazem, že Bring Me The Horizon se nebojí riskovat a hledat nové způsoby vyjádření.

Návrat ke kořenům? Post Human

Hnutí „post human“ v posledních letech rezonuje společností a klade si otázku: Kam až sahají hranice lidskosti v éře biotechnologií a umělé inteligence? Jde o radikální odklon od našich kořenů, nebo naopak o jejich přirozený vývoj? Zastánci post humanismu argumentují, že technologie nám umožní překonat biologická omezení a dosáhnout nesmrtelnosti, vyšší inteligence a dokonalejšího těla. Kritici naopak varují před etickými a společenskými dopady, ztrátou lidskosti a prohlubováním nerovnosti. Debata o post humanismu je komplexní a vyžaduje hlubší zamyšlení nad podstatou člověka a budoucností lidstva.