Nejstrašidelnější horory roku 2022: Filmy a seriály, které vám nedaly spát

Top Horory 2022

X

Rok 2022 byl pro hororové nadšence úrodným obdobím, plným mrazivých novinek i svěžích pohledů na žánrové klasiky. Od napínavých thrillerů po brutální slasher filmy, rok 2022 nabídl něco pro každého fanouška hororu. Mezi nejdiskutovanější horory roku 2022 patřil bezesporu "X", režiséra Ti Westa. Film, který je poctou exploitation filmům 70. let, sleduje skupinu mladých filmařů, kteří se vydají na odlehlý texaský ranč, aby natočili film pro dospělé. Jejich plány na rychlý a diskrétní natáčecí proces se ale brzy změní v děsivou noční můru, když se stanou terčem vražedného běsnění staršího páru, který si pronajali pozemek. "X" si získal uznání kritiky i diváků pro svůj syrový styl, napětí a nečekané zvraty. Film se nebojí násilí a sexuální otevřenosti, čímž vzdává hold grindhouse filmům své doby, ale zároveň přináší chytrý komentář k obsesi mládím a strachu ze stárnutí. Mia Goth v dvojroli, kde ztvárňuje jak mladou herečku Maxine, tak i starou paní Pearl, podává strhující výkon, který vás nenechá chladnými. "X" je důkazem, že i v dnešní době může hororový žánr šokovat, znepokojovat a zároveň bavit.

Barbarian

Barbarian“ je jedním z těch filmů, o kterých se v roce 2022 hodně mluvilo, a to z dobrého důvodu. Tento hororový thriller režiséra Zacha Creggera si získal diváky po celém světě svým napínavým příběhem, děsivou atmosférou a nečekanými zvraty. Film sleduje mladou ženu Tess, která si pronajme dům v Detroitu, jen aby zjistila, že není tak prázdný, jak se zdálo. Sdílí ho s tajemným mužem jménem Keith a brzy se ukáže, že pod povrchem se skrývá něco mnohem zlověstnějšího. „Barbarian“ je chytrý a nepředvídatelný horor, který vás udrží v napětí až do samého konce. Kritici i diváci chválili film pro jeho napětí, herecké výkony a znepokojivou atmosféru. Pokud hledáte děsivý a strhující hororový zážitek, „Barbarian“ by rozhodně měl být na vašem seznamu.

Nene

"Nene" od Jordana Peelea byl jedním z nejdiskutovanějších hororů roku 2022 a právem si vysloužil místo na mnoha seznamech nejlepších hororových filmů roku. Film sleduje sourozenecký pár, který provozuje koňskou farmu v Kalifornii a stane se svědkem děsivých událostí, jež souvisí s tajemným mrakem vznášejícím se nad jejich domovem. Peele mistrně buduje napětí a atmosféru hrůzy, přičemž se mu daří proplétat prvky sci-fi, westernu a společenské kritiky. Daniel Kaluuya a Keke Palmer podávají strhující výkony v rolích sourozenců, kteří se snaží přežít a odhalit pravdu o děsivém jevu. "Nene" je vizuálně ohromující film s nezapomenutelnými scénami a znepokojivou atmosférou, která vás bude pronásledovat ještě dlouho po skončení projekce. Pokud hledáte inteligentní a originální horor, "Nene" by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti.

Úsměv

Rok 2022 byl pro hororové nadšence doslova hostinou. Od děsivých úsměvů až po mrazivé atmosféry, horory roku 2022 nám daly spoustu důvodů, proč se bát tmy. Mezi nejlepší horory roku 2022 patří "Smile", film, který proměnil zdánlivě nevinný výraz obličeje v symbol hrůzy. Tento psychologický horor dokázal, že i ten nejmilejší úsměv může skrývat temné tajemství. Diváci a kritici chválili "Smile" pro jeho napětí, děsivé scény a silné herecké výkony. Film se stal kasovním trhákem a potvrdil, že hororový žánr je stále na vzestupu. Mezi další pozoruhodné horory roku 2022 patří "Barbarian", "Terrifier 2" a "X". Tyto filmy, každý svým vlastním způsobem, posouvaly hranice hororového žánru a zanechaly v divácích trvalý dojem.

Černý telefon

Černý telefon“ se bezpochyby zapsal do paměti diváků jako jeden z nejlepších hororů roku 2022. Atmosférický thriller režiséra Scotta Derricksona, natočený podle povídky mistra hororu Joe Hilla, nás zavedl do dusného léta roku 1978, kde se mladý Finney Shaw stává obětí zvráceného vraha, známého jako „The Grabber“. Uvězněn v odhlučněném sklepě, Finney nachází nečekanou naději v podobě nefunkčního černého telefonu, skrze který se mu začínají ozývat hlasy Grabberových předchozích obětí. Film se dočkal pochval za napínavou atmosféru, skvělé herecké výkony, zejména Ethana Hawkeho v roli děsivého Grabbera, a originální příběh. „Černý telefon“ si vysloužil místo na mnoha seznamech nejlepších hororových filmů roku 2022 a potvrdil, že kvalitní horory stále mají své místo v srdcích diváků.

Tiché místo: Část II

V roce 2022 se na nás vyřítily hordy hororových filmů, ale jen hrstka z nich dokázala skutečně nahnat husí kůži. Mezi nimi se vyjímá i "Tiché místo: Část II", pokračování napínavého thrilleru Johna Krasinskiho. Film nás vrací do světa, kde sebemenší zvuk může znamenat smrt, a sleduje rodinu Abbottových v jejich boji o přežití proti děsivým tvorům s citlivým sluchem. Emily Blunt podává další strhující výkon v roli matky, která se zoufale snaží ochránit své děti, z nichž jedno je novorozeně. Film skvěle buduje napětí a atmosféru strachu, a ačkoliv se nejedná o prvoplánový horor plný lekaček, zaručeně vás donutí zadržet dech. Pokud hledáte inteligentní a napínavý horor, "Tiché místo: Část II" by rozhodně nemělo uniknout vaší pozornosti.

Vřískot

V pořadí už pátý Vřískot z roku 2022 navazuje na odkaz kultovní hororové série a zároveň se mu daří vnést do žánru svěží vítr. Film režírovaný Mattem Bettinellim-Olpinem a Tylerem Gillettem přivádí zpět na scénu staré známé postavy jako Sidney Prescott (Neve Campbell), Gale Weathers (Courteney Cox) a Dewey Riley (David Arquette), kteří musí čelit novému Ghostfaceovi a vlně brutálních vražd. Vřískot si pohrává s hororovými klišé a zároveň vzdává hold svým předchůdcům, čímž oslovuje jak skalní fanoušky, tak i nové diváky. Film se může pochlubit napínavou atmosférou, krvavými scénami a chytrým scénářem, který je plný překvapivých zvratů. Vřískot z roku 2022 se tak právem řadí mezi nejlepší horory roku a dokazuje, že i po 25 letech od premiéry prvního filmu má tato série stále co nabídnout.

Texaský masakr motorovou pilou

Rok 2022 byl pro horory skvělým rokem, plným napínavých novinek i zdařilých návratů klasických hororových franšíz. Mezi ty nejdiskutovanější patřil bezpochyby i "Texaský masakr motorovou pilou", nový přírůstek do legendární série, která děsí diváky už od roku 1974. Tentokrát se děj filmu přesouvá do současnosti a představuje nám novou skupinu mladých lidí, kteří se nešťastnou náhodou ocitnou v texaském zapadákově, kde na ně číhá Leatherface se svou motorovou pilou. Film rozdělil kritiky i fanoušky, někteří oceňovali syrovost a brutalitu, jiní kritizovali nedostatek originality a opakování motivů z předchozích dílů. Přesto se "Texaský masakr motorovou pilou" stal jedním z nejvýdělečnějších hororů roku 2022 a potvrdil, že Leatherface je i po téměř padesáti letech stále ikonou hororového žánru.

Studio 666

Studio 666, ačkoliv nepatří mezi nejhladověji očekávané horory roku 2022, si zaslouží zmínku v rámci žánrové rekapitulace. Snímek s Davem Grohlem z Foo Fighters v hlavní roli sliboval metalovou zábavu s nadpřirozenými prvky. Bohužel, film nenaplnil očekávání kritiků ani většiny diváků. Na agregátoru recenzí Rotten Tomatoes získal Studio 666 pouhých 30%, což ho řadí spíše k propadákům roku.

I přes hvězdné obsazení a zajímavý koncept selhal film v oblasti scénáře a humoru. Místo děsivého hororu se diváci dočkali spíše béčkové zábavy s přílišnou dávkou krve a násilí. Pro fanoušky Foo Fighters mohl být film zajímavým experimentem, pro milovníky hororů však Studio 666 rozhodně nepatří mezi top horory roku 2022. Mezi nejlépe hodnocené horory roku 2022 se řadí tituly jako X, Barbarian, Nope, Smile a další.

Seance

Rok 2022 byl pro horory skvělým rokem, plným děsivých příběhů a mrazivých scén. Jedním z nejvíce fascinujících a zároveň děsivých témat, které se v těchto filmech objevovaly, byly seance. Tyto rituály, mající za cíl kontaktovat duchy zemřelých, se staly úrodnou půdou pro mrazivé horory, které nám nedaly spát.

Mezi nejlepší horory roku 2022, které se věnovaly tématu seancí, patří například "The Medium", thajsko-korejský horor, který nás zavedl do světa šamanismu a posedlosti. Dalším skvělým příkladem je "Seance", film odehrávající se na dívčí internátní škole, kde skupina studentek nevědomky probudí zlo během spiritistické seance.

Tyto filmy nám připomínají, že hranice mezi světem živých a mrtvých je tenká a že pokus o její překročení může mít děsivé následky. Seancí jako hororový námět je stále aktuální a divákům nabízí intenzivní a mrazivý zážitek.

Oči Tammy Faye

Rok 2022 byl pro hororové nadšence skvělým rokem. Od děsivých duchařských příběhů po krvavé slashery, žánr nabídl něco pro každého. Mezi nejlepší horory roku 2022 patřily filmy jako "Barbarian", který znepokojil diváky klaustrofobní atmosférou a šokujícími zvraty, a "Smile", film, který proměnil zdánlivě nevinný výraz v ztělesnění hrůzy.

"X" od Ti Westa vzdal hold klasickým slasherům s moderním nádechem, zatímco "Terrifier 2" šokoval publikum svou nekompromisní brutalitou. "Nope" od Jordana Peelea zase nabídl originální a znepokojivý pohled na téma mimozemské invaze. A nesmíme zapomenout na "The Black Phone", adaptaci povídky od Joe Hilla, která děsila diváky napětím a silnými hereckými výkony.

Výběr nejlepších hororů roku 2022 je samozřejmě subjektivní, ale tato jména se objevují na seznamech kritiků i fanoušků. Pokud hledáte film, který vás vyděsí, znechutí a nenechá vás v klidu ani po skončení titulků, pak si určitě projděte seznam nejlepších hororů z roku 2022.

Poslední noc v Soho

"Poslední noc v Soho" od režiséra Edgara Wrighta sice sklidil u kritiků i diváků spíše rozporuplné reakce, ale i přesto si zaslouží své místo mezi nejlepšími horory roku 2022. Wrightův vizuálně ohromující styl a atmosférický soundtrack vtáhnou diváka do pulzujícího Londýna 60. let, ale zároveň odhalují temnou stránku slávy a módního průmyslu. Příběh mladé Eloise, která se záhadným způsobem propojí s oslnivou zpěvačkou Sandie z minulosti, je plný napětí, děsivých zvratů a psychologického hororu. "Poslední noc v Soho" sice nenabízí klasické lekačky, ale spíše znepokojivou atmosféru a zlověstné náznaky, které vás budou pronásledovat ještě dlouho po skončení filmu. Pro fanoušky psychologických thrillerů a hororů s propracovanou atmosférou je "Poslední noc v Soho" jasnou volbou.

Malý

V roce 2022 se na plátnech kin a streamovacích platformách objevila řada děsivých hororů, které nám nedaly spát. Mezi nejoceňovanější snímky patří "X", brutální pocta exploatačním hororům 70. let, která nás zavede na texaský venkov plný děsivých tajemství. "Barbarian" zase klaustrofobicky zpracovává téma sdíleného ubytování s děsivým tajemstvím v jeho zdech. Pro fanoušky nadpřirozena tu byl "The Black Phone", adaptace povídky Joe Hilla, v níž unesený chlapec komunikuje s předchozími oběťmi vraha skrze tajemný telefon. "Smile" zase šokoval děsivým konceptem nakažlivého úsměvu, který zvěstuje děsivou smrt. A nesmíme zapomenout na "Terrifier 2", pokračování extrémně brutálního hororu, který posouvá hranice násilí na plátně. Rok 2022 byl pro hororový žánr silným rokem a nabídl něco pro každého fanouška hrůzy.

Candyman

V roce 2022 se na plátna kin a do streamovacích služeb vřítily desítky hororů, ale jen pár z nich dokázalo skutečně nahnat husí kůži a zanechat v nás hlubší dojem. Mezi ně se řadí i „Candyman“ od režisérky Nii DaCosta. Film není pouhým remakem klasiky z roku 1992, ale spíše jejím odvážným a inteligentním pokračováním, které se nebojí dotýkat aktuálních společenských témat, jako je gentrifikace nebo policejní brutalita. Příběh se vrací do černošské čtvrti Cabrini-Green v Chicagu, kde se legenda o Candymanovi stává krutou realitou pro novou generaci obyvatel. Yahya Abdul-Mateen II podává strhující výkon v roli umělce Anthonyho, který se stává posedlý temnou minulostí svého domova. „Candyman“ je chytrý a vizuálně podmanivý horor, který vás donutí přemýšlet ještě dlouho poté, co dozní závěrečné titulky. Pokud hledáte horor, který má hloubku a nebojí se provokovat, „Candyman“ by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti.