Jiří Bartoška: Filmy s legendou českého filmu
- Všichni dobří rodáci (1968): Drsný, ale pravdivý pohled na život na české vesnici v poválečných letech. Bartoška zde exceluje v roli mladého lékaře.
- Postřižiny (1980): Legendární komedie, která baví i po letech. Bartoška jako svérázný strýc Pepin je nezapomenutelný.
- Obecná škola (1991): Nostalgická vzpomínka na školní léta v poválečném Československu. Bartoška v roli přísného, ale spravedlivého ředitele.
- Kolja (1996): Dojemný příběh o nečekaném přátelství starého mládence a malého ruského chlapce. Film získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
- Teorie tygra (2016): Hořkosladká komedie o partnerských vztazích a krizi středního věku. Bartoška v roli svérázného psychiatra.
Všichni dobří rodáci (1968): Drsný, ale pravdivý pohled na život na české vesnici v poválečných letech. Bartoška zde exceluje v roli mladého lékaře.
Jiří Bartoška, legenda českého filmu, si za svou bohatou kariéru zahrál v nespočtu filmů a seriálů. Mezi nimi najdeme i snímky odehrávající se na vesnici, které mu obzvlášť sedly. Jedním z nich je i drama "Všichni dobří rodáci" z roku 1968, kde ztvárnil roli mladého lékaře. Film s nekompromisní syrovostí ukazuje život na české vesnici v poválečných letech, plný svárů, tajemství a lidských osudů. Bartoška zde podává strhující výkon plný emocí a empatie, který mu vynesl zasloužené uznání. Jeho postava je symbolem naděje a pokroku v kontrastu s těžkostmi a předsudky tehdejší doby.
Postřižiny (1980): Legendární komedie, která baví i po letech. Bartoška jako svérázný strýc Pepin je nezapomenutelný.
Jiří Bartoška, kdo by ho neznal. Charismatický herec s podmanivým hlasem a šarmem, který si podmanil nejedno ženské srdce. Jeho filmografie čítá desítky rolí, ale mezi ty nejikoničtější bezesporu patří postava svérázného strýce Pepina z filmu Postřižiny (1980). Tento film, natočený podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala, se stal legendou české kinematografie a dodnes baví diváky všech generací.
Bartoška jako Pepin je zkrátka nezapomenutelný. Jeho uhlazený zjev a elegantní oblečení ostře kontrastují s jeho svérázným chováním a láskou k dobrému pivu. Pepin je zkrátka bohém každým coulem a Bartoška ho ztvárnil s neuvěřitelnou lehkostí a humorem.
Postřižiny ale nejsou jediným filmem, ve kterém Jiří Bartoška zazářil. Za zmínku stojí například jeho role ve filmech Král Šumavy (1959), Což takhle dát si špenát (1977) nebo Všichni moji blízcí (1999). Jiří Bartoška je zkrátka herecká legenda, která se nesmazatelně zapsala do srdcí českých diváků. Jeho filmy patří k tomu nejlepšímu, co česká kinematografie nabízí, a jeho herecký talent je obdivuhodný.
Obecná škola (1991): Nostalgická vzpomínka na školní léta v poválečném Československu. Bartoška v roli přísného, ale spravedlivého ředitele.
Jiří Bartoška, ikona českého filmu, si zahrál v nespočtu rolí, které se nesmazatelně zapsaly do srdcí diváků. Málokdo si ale vzpomene na jeho působivé ztvárnění přísného, ale spravedlivého ředitele školy ve filmu Obecná škola z roku 1991. Tento snímek, režírovaný Janem Svěrákem, nás vrací do období poválečného Československa a s humorem a nostalgií líčí příběhy žáků a učitelů obyčejné vesnické školy.
Bartoška v roli ředitele Igora Hnízda perfektně vystihuje autoritu a respekt budící postavu, která ale zároveň disponuje pochopením a lidskostí. Jeho přísný pohled a strohé vystupování nahánějí hrůzu nejednomu žákovi, ale pod tvrdou slupkou se skrývá laskavé srdce. Film Obecná škola se stal diváckým hitem a získal nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Bartoškův výkon v roli ředitele Hnízda jen potvrdil jeho hereckou genialitu a schopnost přesvědčivě ztvárnit širokou škálu postav.
Kolja (1996): Dojemný příběh o nečekaném přátelství starého mládence a malého ruského chlapce. Film získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
Jiří Bartoška sice v oscarovém snímku "Kolja" z roku 1996 nerežíroval ani v něm nehrál, přesto s ním má film úzké spojení. Bartoška byl v té době prezidentem filmového festivalu Febiofest, kde "Kolja" slavil ohromný úspěch u diváků i kritiky. Film, který vypráví dojemný příběh o nečekaném přátelství starého mládence a malého ruského chlapce, režíroval Jan Svěrák a v hlavních rolích se představili Zdeněk Svěrák a Andrej Chalimon. Bartoška tehdy nešetřil slovy chvály a označil "Kolju" za jeden z nejlepších českých filmů všech dob. Jeho nadšení se ukázalo jako oprávněné, když film o rok později získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
Teorie tygra (2016): Hořkosladká komedie o partnerských vztazích a krizi středního věku. Bartoška v roli svérázného psychiatra.
Jiří Bartoška, stálice českého filmu, se ve snímku Teorie tygra z roku 2016 představuje v roli svérázného psychiatra. Film, který s humorem a nadhledem nahlíží na partnerské vztahy a krizi středního věku, nabízí Bartoškovi prostor pro jeho typický herecký projev plný šarmu a inteligence. Jeho postava psychiatra, k němuž se obrací hlavní hrdina v podání Ivana Trojana, je zdrojem neotřelých rad a originálních postřehů. Bartoška s lehkostí a elegancí ztvárňuje postavu moudrého muže, který s nadhledem glosuje peripetie partnerského života. Jeho herecký výkon dodává filmu na hloubce a věrohodnosti a potvrzuje jeho status jednoho z nejvýraznějších českých herců.
Klíčová slova: Jiří Bartoška, Teorie tygra, český film, komedie, partnerské vztahy, krize středního věku, psychiatr, Ivan Trojan
Publikováno: 19. 06. 2024
Kategorie: filmy a seriály